Poniżej prezentujemy sylwetki artystyczne wybranych uczestników festiwalu FAMA 2009.

Autorem fotografii jest Tomek Stokowski.


Uczestnicy sekcji zaprezentowali się podczas jam sessions, brali udział w realizacji projektów interdyscyplinarnych festiwalu: „Dziewictwo” (Teatr Narybek From Poland), „K (!)” (Teatr Od-dzielny im. Jacka Bały) oraz odbywali codzienne zajęcia, mające na celu doskonalenie ich umiejętności i przygotowanie następujących koncertów:
Koncert Inauguracyjny festiwalu FAMA „Kind of Blue” (Miles Davis) – w 2009 roku mija pięćdziesiąt lat od wydania tej płyty jazzowej, która jest uznawana za najwybitniejsze osiągnięcie jazzowe XX wieku. Każdy utwór został wykonany przez inną grupę muzyków, dzięki czemu artyści mogli zaprezentować swój indywidualny styl.
Koncert "All That Jazz" – finał warsztatu jazzowego z udziałem warsztatu wokalnego. Zespoły zaprezentowały swój indywidualny program oraz przygotowały wybrane kompozycje Krzysztofa Komedy, wybitnego polskiego kompozytora jazzowego i pianisty, którego 40. rocznica śmierci przypadła w roku 2009.

OPIEKA ARTYSTYCZNA
Włodek Pawlik – Pianista, kompozytor muzyki symfonicznej, filmowej, jazzowej, wokalnej i kameralnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Wykładał m.in. na: Western Michigan University i na International Jazz Conference '99 w Los Angeles. www.wlodekpawlik.com
Ryszard Borowski – Kompozytor, dyrygent, flecista i saksofonista. Pracował w Big Bandzie Polskiego Radia i Telewizji. Od kilku lat prowadzi Big Band na Wydziale Jazzu warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia ('Bednarska')


UCZESTNICY

NAIL QUARTET
To jeden z niewielu jazzowych zespołów w Polsce, w którego skład wchodzą wyłącznie kobiety. Od początku powstania grupa budzi żywe zainteresowanie publiczności i mediów. Środowisko jazzowe szybko dostrzegło zdolne instrumentalistki - latem 2008 podczas międzynarodowych warsztatów perkusyjnych Krzysztof Przybyłowicz (współpracownik Michała Urbaniaka, Jarosława Śmietany, Krzesimira Dębskiego) zaprosił Nail Quartet jako support dla swego Tria. W 2008 roku Nail Quartet zostały finalistkami Krokus Jazz Festival (przewodniczącym Jury był Wojciech Karolak). Po konkursie Jazz Forum opisało Nail Quartet jako "zespół grający elektryczny jazz w stylu Steps Ahead i Yellowjackets". Podczas ich koncertu promocyjnego w grudniu 2008 jako gość specjalny wystąpiła Lidia Kopania, reprezentantka Polski na Eurowizji 2009, laureatka I nagrody Festiwalu Top Trendy 2006, wokalistka nagrywająca dla wytwórni EMI. Koncert okazał się ogromnym sukcesem - prestiżowy klub Blue Note wypełnił się do ostatniego miejsca. Zespół zbiera także pochwały od gwiazd jazzu, takich jak Bob Mintzer (saksofonista Yellowjackets), Jonas Hellborg, Atma Anur czy Martin & Susan Weinert. W maju 2009 zespół zdobył Grand Prix na Przeglądzie Regionalnym FAMA 2009 we Wrocławiu.
www.nailquartet.com
www.myspace.com/nailquartet

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu grupa zdobyła Tytuł Honorowego Laureata.


FREEWAY QUARTET
Nazwa zespołu (ang. Freeway) jest symbolem wolności, miejsca, gdzie w krótkim czasie dużo sie zmienia. Grupa stara się być wolna od konwencji, nie szukając nowości na siłę. Zespół współtworzą studenci Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Członkowie Zespołu byli uczestnikami wielu warsztatów muzycznych w kraju i za granicą. Gitarzysta Marcin Kużdowicz jest laureatem 3 miejsca Studenckiego Konkursu Instrumentalnego"Fryderyk Chopin" Zielona Góra 2006 w kategorii jazz. Freeway quartet jako jedyny zespół jazzowy brał udział w VI Festiwalu Form Muzycznych we Wrocławiu. www.myspace.com/freeway007

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu zespół napisał i wykonał na żywo muzykę do spektaklu „Dziewictwo” (Teatr Narybek From Poland). Spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.

Zespół otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca dla najzdolniejszego twórcy jazzowego Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu (ex aequo z zespołem Fusionator), w postaci dwóch dni nagrań w studiu nagrań „Splendor i Sława” w Poznaniu, oraz wyróżnienie w przeglądzie regionalnym FAMA 2009 we Wrocławiu.


FUSIONATOR
W aktualnym składzie zespół gra ze sobą od jesieni 2008r., kiedy to muzycy wznowili próby z nowym klawiszowcem. Efektem 2 tygodni ciężkiej pracy nad materiałem były koncerty w klubach Tygmont, Jazz Point, oraz Klubie 55 (koncert zarejestrowany na DVD) w Warszawie. Fusionator występował na Letniej Scenie Złotych Tarasów, w klubie Jadłodajnia Filozoficzna, Obiekcie Znalezionym (Warszawa), Harrisonie i Czarnym Kocie (Płock), oraz wielokrotnie w klubach Tygmont i Jazz Point w Warszawie. Fusionator jest laureatem II Nagrody na Europejskich Integracjach Muzycznych, Żyrardów 2008. Celem zespołu jest ambitne wykonawstwo autorskiej muzyki instrumentalnej z pod znaku jazzrocka i fusion. www.myspace.com/fusionatorman

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu zespól otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca dla najlepszego twórcy jazzowego (ex aequo z zespołem Freeway Quartet) i nagrodę w wysokości 1 500 zł.


WIND MARK TRIO
Trio jest projektem pianisty, studenta wydziału jazzu w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, laureata Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku - Marka Pędziwiatra. Zespół charakteryzuje świetne brzmienie oraz ciekawy wokal lidera. Repertuar składa się głównie z kompozycji Marka oraz ponadczasowych standardów jazzowych. Muzycy na scenie stwarzają niepowtarzalny, kameralny klimat, swobodnie poruszając się w różnych stylach muzycznych takich jak jazz, swing, bossa nova, funky, soul. Zespół ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i za granicą.
www.myspace.com/marekpedziwiatr

Podczas FAMY 2009 zespół brał udział w realizacji i przygotował muzykę do spektaklu prezentowanego w ramach Konkursu Trójząb Neptuna – Teatr Od-dzielny im. Jacka Bały, spektakl „K (!)”.


Mocną stronę FAMY zawsze stanowiły koncerty młodych grup muzycznych, reprezentantów wszystkich gatunków tej dziedziny. Doświadczenie nauczyło nas, że zespoły przyjeżdżające do Świnoujścia awansują często do czołówki polskiej sceny muzycznej. Wszyscy uczestnicy warsztatów zaprezentowali się w licznych koncertach – na scenach klubowych i plenerowych.

OPIEKA ARTYSTYCZNA
zespół Laboratorium – Muzycy przeprowadzili cykl warsztatów (Krzysztof Ścierański – bas, Marek Raduli – gitara, Grzegorz Grzyb – perkusja) oraz konsultacji repertuarowo – produkcyjnych (Janusz Grzywacz). Były to zarówno indywidualne konsultacje dla muzyków, jak i zespołowe zajęcia produkcyjne zmierzające do nadania repertuarowi możliwie najlepszego brzmienia, oraz zasugerowanie rozwiązań muzycznych, które ułatwią młodym muzykom funkcjonowanie w warunkach profesjonalnego rynku.

WYDARZENIE NIE-ZWYCZAJNE: KONCERT ZESPOŁU LABORATORIUM
Prezentacja legendarnej polskiej grupy jazz–rockowej, prekursorów stylu fusion w Polsce i Europie. Zespół posiada charakterystyczne, oparte na mocnej sekcji rytmicznej, brzmienie uzupełniane przez gitarę, klawisze i wokalno–saksofonowe popisy Marka Stryszowskiego. Po 17 latach milczenia zespół wznowił działalność koncertową w 2007r., zyskując przychylne przyjęcia publiczności. Przez całe lata 70. grupa była aktywna na FAMIE, tam powstał jeden z ich największych przebojów: Pokój 210 – nr pokoju w pensjonacie Wisus, w którym zespół mieszkał.
www.laboratorium.info.pl


UCZESTNICY

CHORZY NA ODRĘ
Grupa pochodzi z okolic delty Odry, z której czerpie wiele inspiracji. Swobodnie płynie nurtami elektroakustycznego rocka z elementami psychodelii, indie, czy równie niepopularnego gatunku "inne". Muzycy debiutowali w rodzinnym mieście podczas Dni Morza 2008, od tego czasu byli gośćmi festiwali FAMA 2008 i 2009, Nad Jeziorakiem Siemiany 2008, Targów Kultury Szczecina oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT '09. Chorzy na Odrę to gospodarz muzyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczego AKUSTYCZEŃ. W 2009 roku w koncercie galowym festiwalu w szczecińskiej Filharmonii zespół miał okazję wykonać wspólnie ze Staszkiem Soyką utwór "Są na tym świecie rzeczy". Grupa ściśle współpracuje ze znakomitym kompozytorem Piotrem Klimkiem. Niebawem ukaże się pierwsza płyta Chorych "Polskie Nagrania" - na płycie znajdzie się utwór "Skończyliśmy się na Kill'em All" z gościnnym udziałem Stanisława Soyki oraz Jacka "Budynia" Szymkiewicza. www.myspace.com/chorzynaodre

CHŁOPAKI JOŁ
Zespół tworzą: Dżejpa z Wrocławia i eSDeKa ze Słubic . Muzyką zajmują się od około dwóch lat. Nie ograniczają się tylko i wyłącznie do hip-hopu, ponieważ preferują również takie brzmienia, jak: rap, funk, blues, soul czy jazz.
www.myspace.com/dzejpa
www.myspace.com/esdekasbc

DISPARATES
Naturalistyczny folk egzystencjalny -przygrywki z zaangażowanym tekstem, które pomagają w oczyszczeniu umysłu z mrocznych myśli. Zespół istnieje od 2007 roku. Ich muzyka jest koktajlem skomponowanym z wielu wykwintnych specyfików: balansuje pomiędzy skocznym folk-rockiem i reggae, muzyką alternatywną i piosenką kabaretową. Dzięki warstwie tekstowej całość nabiera wysokoprocentowej ciężkości ze szczyptą przypraw bałkańskich. Nazwa wywodzi się z cyklu grafik Francisco Goyi. W języku hiszpańskim słowo 'disparates' oznacza: szaleństwa, absurdy, głupstwa. Zespół kończy rejestrować materiał na swoją debiutancką płytę. Ma za sobą m.in. dwukrotny występ na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Toruniu oraz wiele innych występów krajowych.
www.myspace.com/disparatespl

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu grupa zdobyła Tytuł Honorowego Laureata.

ESENCJA
Dwóch dwudziestoletnich MC prosto z najbardziej funkowego miasta, czyli z Wrocławia. Razem nagrywają od 2005. Właśnie skończyli nagrywać drugą płytę o tytule "Ciąg Dalszy LP". Premiera miała miejsce w marcu 2009.
www.esencja.org
www.myspace.com/esencja


EWA KAWKA z zespołem
Zespół w tym składzie funkcjonuje stosunkowo krótko. Pomimo to, ma na koncie już trasę koncertową po Ukrainie gdzie grał m.in. w Filharmonii Ternopolskiej. Ewa Kawka – wokal, pianino, kompozytor. Laureatka licznych festiwali piosenki na terenie całego kraju, stypendystka Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. W roku 2004 rozpoczęła współpracę z holenderską wytwórnią płytową, co zaowocowało nagraniem debiutanckiej płyty "Ewa Debiut" i wydaniem jej na terenie Holandii. Koncertowała na terenie Polski, Holandii, Niemiec. W swojej muzyce stara się łączyć jazz i blues z nowatorskimi aranżacjami i głębokimi poetyckimi tekstami. Karolina Czerska – gitara basowa, kontrabas. Z przyjemnością porusza się po różnych stylach muzycznych: rock, muzyka folkowa i liryczna, jazz, muzyka improwizowana, trans-trip-hop-jazz. Zainteresowanie teatrem połączyła z graniem na basie i wzięła udział w teatralnych projektach: Jakuba „Zmiji” Zieliny „Jak powstał świat” (Trójząb Neptuna FAMA 2008) oraz „Eviva l’arte”. Bunyak Tatyana - perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal, pianino. Urodziła się na Ukrainie, studiowała we Lwowie. Współpracowała z zespołami Fajno, Shokolad, Colored Shadows. Brała udział w międzynarodowych festiwalach jazzowo-folkowych festiwalach: Jazz Bezz, Metro Jazz, Fluger, Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie. Od 2006 roku mieszka w Krakowie, gdzie studiowała w prywatnej Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współpracowała z wieloma muzykami w projektach: „Ladies Jazz Band”, „Jazz Shpere”, “Evive L’arte”, ”Jak powstał świat” (Trójząb Neptuna FAMA 2008). Obecnie bierze udział w projektach: Ewa Kawka Quartet, Economical, Apolinary Polek, BGT, Gandahar, Funk Machine oraz Unexplored Bacteria.
www.myspace.com/ewakawka
www.myspace.com/karolinaczerska
www.myspace.com/bunyaktatyana

GOMEZ & SEBS
Zaimprowizowany na potrzeby festiwalu FAMA, duet hip-hopowy z Białegostoku, mierzący się z najciemniejszymi stronami ludzkiej natury. Utwory opierają się na storytellingu. Oboje mc's są aktywni na białostockiej scenie freestylowej. Biorą udział w kilku niezależnych projektach.
http://www.myspace.com/gomezraper
http://www.myspace.com/nanibyrap

GOSPEL VOICE
Chór Gospel Voice działa od 2007 roku przy Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Powstał z inicjatywy dyrygentki, Diany Mrugały. W skład chóru wchodzą ludzie młodzi – studenci i licealiści. Celem chóru jest śpiewanie muzyki Gospel zarówno a capella (Negro Spirituel) jak też utworów z towarzyszeniem instrumentów. Pragniemy razem spędzać czas i cieszyć się muzyką Gospel która niesie ze sobą radość i szczęście. Od początku swojej działalności chór wystąpił już na wielu koncertach w Krakowie oraz w innych częściach Polski, zawsze spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Chór w swoich planach ma udział w konkursach ogólnopolskich, a także wyjazdy krajowe i zagranicznych.
www.gospelvoice.wieliczka24.info

INKAUST
Inteligentny rap. Hip-hop dla intelektualistów... Zespół został założony w 2005 roku przez dwóch Mc's: Maku z Bielawy i Emeste z Ząbkowic Śląskich. Od 8 lat mieszkają i nagrywają we Wrocławiu. Obecnie Inkaust zakończył pracę nad swoim drugim albumem „Doba”. Premiera płyty miała miejsce w sierpniu 2009. Inkaust... czy jesteście gotowi? www.myspace.com/inkaust1

JAMAJSKY NATURAL
Zespół z archipelagu 44 wysp, grający szeroko pojęte szanty. Członkowie zespołu na stałe związani są z polską wsią, gdzie podczas codziennych prac polowych powstają kolejne utwory które mają przynieść ulgę w trudach i znojach codziennego życia. Jak na prawdziwych wyspiarzy przystało,smaganych morską bryzą, mimo przeciwności losu, nieprzerwanie od 2006, niosą na swych barkach pozytywne wibracje. W swoich tekstach zwracają uwagę na ciężką dolę chłopa pańszczyźnianego, poruszają także wątki marynistyczne, nie zapominając o swoich morskich korzeniach. Człon "Natural" w nazwie zespołu symbolizuje przywiązanie zespołu do naturalnych, tradycyjnych potraw polskiej wsi. A słowo "Jamajsky" przywołuje tęsknotę do zamorskich wypraw w rejony morza karaibskiego. Jamajsky Natural – to ojciec chrzestny świnoujskiego reggae. Kapela podbija serca publiczności w Polsce. Zespół prezentował się m.in. podczas szczecińskiego festiwalu Gramy, w konkursie Przebojem na Antenę i Downhill Summer Festival. www.myspace.com/jamajskynatural

LEMAN acoustic
Solowy projekt muzyczny. Nastrojowe brzmienie i delikatne dźwięki gitary akustycznej, w połączeniu z autorskimi tekstami. Utwory wykonywane w języku angielskim, jako uniwersalny przekaz poszczególnych kompozycji. Leman zagrał m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Bez Granic w Cieszynie, podczas I Przeglądu Zespołów Muzycznych Generacja w Mysłowicach, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego instrumentalisty oraz na Przeglądzie Muzycznym Karuzela w Warszawie, skąd przywiózł wyróżnienie w kategorii wokalista. Wykonywane przez Lemana kompozycje zostały również zaprezentowane w Katowicach na Festiwalu Wolnych Ludzi - organizowanym przez Amnesty International, a także na Maj Music Festival. Udział w II edycji mysłowickiej Generacji przyniósł Lemanowi zaproszenie na OFF Festival.
www.lemanacoustic.pl
www.myspace.com/lemanacoustic

LONDYN
Piosenki tria nieustannie goszczą na antenach kilkudziesięciu polskich rozgłośni radiowych (m.in. Trójka, Radio Dla Ciebie, Radio Gdańsk). Grupa koncertuje w całym kraju, ciesząc sie dużym zainteresowaniem publiczności. Londyn wystąpił także na Festiwalu w Jarocinie i na jednym z najważniejszych rockowych festiwali: Eko Union Of Rock w Węgorzewie (trzy nagrody: autor tekstów, gitarzysta, gitarzysta basowy). W ostatnich miesiącach zespół ostał sie do finałów Gramy 2008 w Szczecinie i Lódzstocku oraz otrzymał wyróżnienie na wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych. Zajął także trzecie miejsce w konkursie Polskiego Radia pt. „Przebojem na antenę” i został laureatem festiwalu Przestrzeń Muzyki Live. Utwór „Strefa zaćmienia” trafił na początku roku 2009 na listy przebojów. Piosenka „Time is like an ocean” znalazła sie na płycie „Minimax pl 4”, sygnowanej przez Piotra Kaczkowskiego. W 2008 roku Londyn nagrał w prestiżowym Studiu Lublin Polskiego Radia swój najnowszy singiel pt. „Chciałbym być”. Realizacją utworu zajął się Paweł Skura, znany ze współpracy z takimi artystami, jak: Budka Suflera, Bajm, Big Cyc, Republika i Justyna Steczkowska. W najbliższym czasie piosenka trafi do rozgłośni radiowych.
www.zespol-londyn.pl
www.myspace.com/londynband


MICHAŁ KOWALSKI
Mieszka i tworzy w Świnoujściu. Co roku bierze udział w międzynarodowych warsztatach Hanza Jazz Festiwal. Jest laureatem Małych Zmaganiach Jazzowych 2005 (stypendium Szczecińskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej) oraz finalistą ogólnopolskiego konkursu muzyki elektronicznej The Day of Electronic Music 2009, gdzie głównym przewodniczącym jury jest Marek Biliński. Od kilku lat bierze aktywny udział w festiwalu FAMA – m.in. w roku 2008 w warsztatach muzyki klubowej, prowadzonych przez Andrzeja Smolika. Jest autorem muzyki do musicali: „S@motność w sieci”, „Sen nocy letniej”. Zainspirowany utworami Jean Michel Jarre'a, Leszka Możdżera oraz Coldplay tworzy i rozbudowuje projekt SYNKRETYZM – łączący różne, często sprzeczne, elementy muzyczne w spójną całość. www.myspace.com/michalkowalski


NICENESS
Niceness to jeden z najmłodszych polskich zespołów reggae. Mimo swojego wieku, na scenie stawiają zdecydowane kroki. Swoją muzyką potrafią zarazić nie tylko miłośników reggae. Grupę Niceness można było zobaczyć na wielu festiwalach oraz koncertach w całej Polsce. Zespół miał okazję zaprezentować się u boku czołowych zespołów polskiej muzyki reggae takich, jak: Habakuk, Maleo Reggae Rockers, Vavamuffin, Indios Bravos, Cała Góra Barwinków. Ważnym osiągnięciem jest Tytuł Laureata na festiwalu FAMA 2008. Zespół wielokrotnie sięgał po najwyższe nagrody na licznych przeglądach artystycznych. Dostępne na chwilę obecną nagrania były realizowane w warunkach domowych. Obecnie trwają prace nad nagraniem debiutanckiego krążka. www.myspace.com/nicenessband


NO HAY BANDA
Zespół powstał w 1998 roku. Po licznych przekształceniach zarówno personalnych, jak i muzycznych – od rocka, bluesa, punku, po styl, który trudno jest określić – wykrystalizowała się forma, w której zespół prezentuje się obecnie. Instrumentarium buduje klimat porównywalny z nagraniami lat 60.: jazz, psychodelia. Zespół nie stroni od bardziej rozbudowanych kompozycji, często improwizuje. No Hay Banda ma na swoim koncie występy w całej Polsce, koncerty podczas festiwalu Union of Rock (Węgorzewo, 2005 i 2007) oraz supportowanie zespołów: Hey, Coma, Pogodno. Grupa jest laureatem przeglądu Generator Szans (Szczecin, 2006) oraz zdobywcą I Nagrody za najlepszy tekst w konkursie Gramy 2007 (utwór „Cisowa”). Nagrania zespołu można usłyszeć m.in. na falach Radia Szczecin.
www.myspace.com/nohaybandapl


POŁUDNICA
Zespół inspirują tradycje muzyczne Europy Środkowej. Sięgają do korzeni "niesamowitej słowiańszczyzny", a jednocześnie pasjonuje ich świat miejskich mitologii. Na początku grupę charakteryzowało minimalistyczne brzmienie i mocny komponent etno. Kierując się w stronę współczesnej alternatywy, muzycy wypracowali brzmienie oparte o wibrujące rytmy, szepty i krzyki. Grają na instrumentach pochodzących z różnych kultur i epok. Eksperymentują z zestawieniami dźwięków instrumentów ludowych i klasycznych, takich jak: cymbały i fortepian, rebec, wiolonczela i didgeridoo, werble i darabukka, piszczałki i flety. Ważnym elementem Południcy są partie wokalne, w których przenikają się głosy o silnie zróżnicowanej barwie i ekspresji. Zespół wystąpił m.in.: na Uniwersytecie Jagiellońskim w Auli Collegium Novum (2007), na Barbakanie (koncert dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, 2007), na Mikołajkach Folkowych w Lublinie (2007), na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2008; podczas Dni Europy w Moskwie (na zaproszenie Ambasady RP w Rosji oraz Instytutu Adama Mickiewicza).
www.poludnica.net
www.myspace.com/poludnica

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu zespół otrzymał Tytuł Honorowego Laureata.


PRZEPRASZAM
Rock & roll z dużą dawką poezji oraz melodii, których się nie zapomina. Nieszablonowe zjawisko; mocna osobowość sceniczna, łącząca ze sobą skrajne emocje. Duża dawka energii i niebanalnej muzyki, do której każdy z członków zespołu dodaje coś osobliwego. Zespół istnieje od 2004 roku. Powstał na korytarzach Instytutu Filozofii UW. Jego główną działalnością są liczne koncerty, ponieważ taka forma ukazuje atuty: oryginalną muzykę, dobre teksty i łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością. Jako goście, członkowie zespołu brali udział w wielu wywiadach, audycjach radiowych, telewizyjnych, internetowych. Poza tym Przepraszam tworzy i współtworzy spektakle multimedialne. Osiągnięcia: główna nagroda festiwalu Fama 2006 - Trójząb Neptuna; w tym samym roku druga nagroda na Festiwalu Poetycka Dolina w Warszawie; Nagroda im. Maxa Szoca FAMA 2007 za nieszablonową postawę artystyczną; w 2009 – pierwsza nagroda Ogólnopolskiego Festiwalu Akustyczeń w Szczecinie. Utwory Przepraszam znalazły się na składankach We Are From Poland i Mazowiecka Scena Muzyczna. Przepraszam to pierwsza grupa, która ma wywiad w Lampie (3/2009) jeszcze przed nagraniem płyty.
www.przepraszam.com.pl
www.myspace.com/przepraszam

Żywiołowe koncerty błyskawicznie zwróciły uwagę publiczności i wzbudziły zazdrość kolegów po fachu. A stwierdzenie taką muzykę mógłby tworzyć Maleńczuk, gdyby dołączył do Pogodna, nie jest jedynie błyskotliwym hasłem reklamowym. (Marcin Flint, Życie Warszawy)


SEKAKU
Zespół istnieje od ponad dwóch lat w niezmiennym składnie. Od początku istnienia grupa wychodzi z założenia, że „grają tam, gdzie ich chcą”, co zaowocowało udziałem w bardzo wielu przeglądach, koncertach i festiwalach. Do ich największych osiągnięć na pewno należy zaliczyć udział w finale Hip-Hop Praga Festiwal oraz występ na dużej scenie Eko Union of Rock w Węgorzewie jako jeden z dziesięciu zespołów konkursowych. Aktualnie zespół zakończył pracę nad drugą EPką „Zła Karma”, która dzięki uprzejmości sponsorów, została zarejestrowana w profesjonalnym studio.
www.myspace.com/sekaku


SO COOL BAND
Zespół powstał w 2006 roku, w obecnym składzie działa od 2008. Wtedy to zaczęła się intensywna praca nad własnym materiałem, który potem So Cool Band prezentował na różnych koncertach. W tym samym roku zespół uświetnił galę wręczenia nagród Szczupaki i Śledzie 2008 (transmisja na żywo w TVP Szczecin), zagrał na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz zaczął koncertować w szczecińskich klubach. W lipcu 2009 So Cool Band zaprezentował swoją twórczość w Świnoujściu w ramach Karuzeli Cooltury. Damian, Marek, Maciej, Tomek i Krzysztof nie poprzestali na dotychczasowych osiągnięciach. Ich muzyka cały czas się zmienia. Wynika to przede wszystkim z tego, że pomimo głównego nurtu, z jakiego czerpią inspiracje, czyli soul i r'nb, starają się, aby muzyka nabierała coraz bardziej eklektycznego brzmienia. Nie stronią od popu, funku, czy rock'a. Efekty ich wspólnej pracy są połączeniem kilku wrażliwości muzycznych, dzięki którym każdy dzień jest inną piosenką.
www.myspace.com/socoolbandpl

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu zespół otrzymał Tytuł Honorowego Laureata, natomiast na Szczecińskim Festiwalu Młodych Talentów GRAMY 2009 zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina.

STARGUARDMUFFIN
Brzeska formacja muzyczna, wykonująca szeroko pojętą muzykę reggae. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno utwory rootsowe, jak i nowoczesne brzmienia, np. dancehalle. Zespół składa się z młodych, ambitnych muzyków, czerpiących przyjemność z każdego koncertu. Pasja realizowana przez dźwięki i masa pozytywnych wibracji udziela się słuchaczom, bez względu czy jest to plener dla kilkutysięcznej publiczności, czy klubowe reggae-party wraz z DJ’em. Ważne wydarzenia: I miejsce na Rock Reggae Festiwal Support 2008, Wyróżnienie na Międzynarodowych Konfrontacjach Muzycznych „Muzyczna Jesień” 2008, I miejsce na Festiwalu Form Muzycznych Wrocław 2008, Grand Prix na wrocławskiej FAMIE 2009, I miejsce na II Dniach Młodzieży w Dobrym Mieście 2009, „Ziemia obiecana” (EPka wydana własnym nakładem, 2009).
www.starguardmuffin.art.pl
www.myspace.com/starguardmuffin

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu zespół otrzymał Tytuł Honorowego Laureata.

VIA REI
Via Rei - kolej rzeczy, bieg codziennych spraw. Ich muzyka to reggae okraszone z jednej strony rockową nieustępliwością, z drugiej – jazzową wolnością. Grali na takich ogólnopolskich festiwalach jak Reggae Dub Bielawa czy Festiwal Działań Muzycznych w Bogatyni. W 2008 roku zostali laureatami krakowskiego Przeglądu Kapel Studenckich. Na scenie dają z siebie wszystko i trzymają kontakt z publicznością od początku do samego końca. Zespół zakończył właśnie nagrywanie swojej debiutanckiej płyty, która już niedługo ujrzy światło dzienne.
www.viarei.art.pl
www.myspace.com/viarei


WHO KNOWS?!
Skład zespołu to mieszanka muzyki alternatywnej, progresywnego rocka i hard rocka. Zespół powstał w 2008 roku. Po kilku spotkaniach zaprezentował się w chrzanowskim przeglądzie zespołów rockowych, gdzie zajął trzecie miejsce. Miesiąc później wystartował w przeglądzie w Trzebini, zdobywając tam pierwsze miejsce i nagrodę w postaci realizacji nagrania demonstracyjnego. Pierwszy materiał zespołu który można usłyszeć na stronach serwisów MySpace oraz Muzzo.pl. W 2009 roku grupa zajęła III Miejsce przeglądu zespołów muzycznych w ramach FTS Katowice, I Miejsce warszawskiego przeglądu Łódźstock. Z pośród 333 zespołów z całej Polski zostali zakwalifikowani do półfinału Festiwalu w Węgorzewie (skład komisji: Paweł Kostrzewa, Mariusz Owczarek i Romuald Jakubowski). Zespół wygrał regionalny przegląd FAMA we Wrocławiu w kategorii Rock. Poza udziałami w konkursach grupa pracuje również konsekwentnie nad nowym materiałem.
www.myspace.com/whoknowspl

ŻMIJ
Jakub "Żmij" Zielina to instrumentalista (gitary, instrumenty perkusyjne, śpiew), w którego twórczości przewijają sie motywy etniczne, transowe i rockowe. Jest rozpoznawalny dzięki solowym występom na samodzielnie skonstruowanej gitarze i stopie perkusyjnej. Obecnie współpracuje z zespołami Żmij, Przerwa, Koza Nieboga oraz z Wojciechem "Pinokio" Sochaczeskim (Guru - Shishya). Pisze utwory min. Dla Agnieszki Grochowicz i Agnieszki Trzepizur. Jest autorem muzyki, scenariusza i wizualizacji do trzech spektakli multimedialnych: „Evvvia l'arte” wg Kazimierza Przerwy-Tetmajera, „Pierwszy krzyk, czyli jak powstał świat” oraz „Dziady” (w przygotowaniu). Żmij na swoim koncie występy w klubach: u Muniaka, Strefa 22, Loch Camelot i na festiwalach: Jurassic Rock Festival, Jarmar Dominikański w Gdańsku. Uczestniczył w transmitowanych przez telewizje publiczną koncertach w ramach festiwalu FAMA. Teledysk do utworu "Rodeo" był emitowany przez stację MTV.

Jakub Zielina jest Laureatem FAMA 2006 i 2007 oraz reżyserem spektaklu „Jak powstał świat” (Trójząb Neptuna FAMA 2008). Do innych ważnych wyróżnień należy II miejsce na Krakowskich Spotkaniach Zespołów Rockowych "Party Rura" 2006, zwycięstwo w konkursie Radia Kraków na artystę reprezentanta województwa Małopolskie na festiwalu Union of Rock w Węgorzewie, zwycięstwo na przeglądzie Otwarta Giełda Piosenki 2006, zwycięstwo w konkursie CastingPOP organizowanym przez MTV, wyróżnienie na Festiwalu Twórczości Studenckiej 2007 w Katowicach, zwycięstwo na przeglądzie Noc Rocka 2003.
www.myspace.com/jakubzmijzielina


Cykl codziennych zajęć, poświęconych emisji głosu, zajęciom w chórkach, ćwiczeniom rytmicznym, pracy z sekcją, interpretacji piosenki. Podstawową metodą pracy było indywidualne podejście do każdego ucznia oraz dobór najlepszego dla niego materiału. Uczestnicy mogli zaprezentować się w indywidualnych prezentacjach oraz wzięli udział w finale sekcji jazzowej (koncert "All That Jazz") oraz projekcie, wieńczącym pracę sekcji:

Koncert „Witajcie w naszej bajce” – Podczas letniego popołudnia w Muszli Koncertowej wokaliści i muzycy Famy zaproponowali najmłodszym widzom festiwalu udział w wyjątkowym wydarzeniu. Tytuł koncertu nawiązywał do „Akademii Pana Kleksa”, z której to pochodziła większość piosenek. Bawili się nie tylko najmłodsi, ale i ich rodzice. Podczas imprezy można było usłyszeć: "Meluzynę", "Fantazję", "Na wyspach Bergamutach", wiele czołówek z bajek polskich (np. "Pora na dobranoc") oraz zagranicznych („Chip i Dale”, „Brygada RR”). Wszystkie piosenki zostały zaprezentowane w nowoczesnych aranżacjach. Dla młodych wykonawców dodatkową korzyścią warsztatową było zdobycie zaufania tej najabrdziej wymagającej widowni, jakimi są dzieci. Na koncercie frekwencja była wysoka, a zarazem niska (biorąc pod uwagę wiek publiczności).


OPIEKA ARTYSTYCZNA
Anna Serafińska – Wokalistka, mająca na swoim koncie trzy solowe płyty. Laureatka tytułu Nowej Nadziei Polskiego Jazzu (1999) i pierwszej nagrody prestiżowego Montreux Jazz Festiwal 2004.
www.annaserafinska.com
Anna Karamon – Laureatka wielu festiwali, śpiewała w zespołach Sofa i Atomy, z którym brała udział w opolskich Debiutach, od kilku lat prowadzi groovove warsztaty wokalne.
Aleksandra Nowak – Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, solistka orkiestry Jose Torres & Salsa Tropical, współpracuje z zespołem Anna Serafińska Groove.
Ania Karamon i Aleksandra Nowak poznały się na FAMIE 2008, połączyła ich wspólna pasja, założony przez nie zespół – Dziewczyny – odniósł do tej pory wiele sukcesów na festiwalach (m.in. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję w Olsztynie, Hit Generator).
www.myspace.com/zespoldziewczyny

UCZESTNICY: Krzysztof Biernacki, Maciej Falkiewicz, Marta Gałęzka, Adam Gryc, Michał Haratym, Kalina Kasprzak, Wojciech Lipczyński, Zofia Łuksza, Jori Mistelska, Kamil Mokrzycki, Marlena Przesmycka, Damian Rybicki, Agnieszka Trzepizur, Ola Węglewicz, Dorota Wrona oraz zespół w składzie: Tomasz Robaczewski – piano, Maciej Matysiak – kontrabas, Artur Twarowski – gitara, Jurek Markuszewski – perkusja.


Koncerty muzyki poważnej. Prezentacje odbywały się wieczorem na plaży (klub Can Cun Cafe), stanowiąc w ten sposób alternatywę dla popularnych, masowych imprez, odbywających się z reguły w okresie wakacyjnym nad polskim morzem. W programie znalazły się utwory Ludwiga van Beethovena, Georga Philippa Telemanna, Beli Bartoka, Nicolo Paganiniego, Francois Devienne, Grażyny Bacewicz. Zostały one wykonane przez muzyków: Ryszard Borowski – flet, Agnieszka Chmielewska – skrzypce, Łukasz Pawlik – wiolonczela, Łukasz Jan Jóźwiak – wiolonczela.


Cykl zajęć współfinansowany przez Fundusz Wyszehradzki. Teatry, uczestniczące w festiwalu, zaprezentowały swoje autorskie spektakle. Uczestnicy brali ponadto udział w realizacji codziennych etiud prezentowanych w przestrzeni miasta. Celem tych prezentacji było: integracja artystów różnych dyscyplin, teatralizacja miasta, konfrontacja uczestników codziennie z innym tematem i inną przestrzenią, dialog z rzeczywistością, tzw. teatr publicystyczny. Podczas festiwalu odbyły się również warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Novogo Fronta (Czechy): „Underground Rivers“. Były one podzielone trzy części: energia ciała, energia umysłu (kształcenie pamięci emocjonalnej, introspekcji i wyobraźni), energia aktora (kształcenie zdolności obserwacji i naśladowania, kształtowanie sytuacji dramaturgicznych, prezentacja sceniczna).

OPIEKA ARTYSTYCZNA
Teatru Novogo Fronta (Czechy) – Doświadczenia grupy są wynikiem badania relacji między ciałem aktora i przestrzenią prezentacji. Spektakle Teatru Novogo Fronta są budowane z obrazów, znajdujących się na granicy mistycyzmu i abstrakcji, sztuki cyrkowej i tańca współczesnego. Ich główną siłą są improwizacja oraz napięcie, rodzące się w wyniku ukazywania groteski człowieczeństwa. Teatr zrealizował do tej pory kilkadziesiąt spektakli, które były prezentowane m.in. w Czechach, Niemczech, Polsce, Rosji, Anglii, Szkocji, Holandii, Belgii, Francji, Finlandii, Austrii i Bośni. Grupa współpracuje z artystami z całego świata.
www.tnf.cz

KOORDYNACJA DZIAŁAŃ HAPPENINGOWYCH
Szymon Pietrasiewicz – Członek lubelskiej grupy Tektura. Animator zjawisk kulturalno-społecznych, happener, komisarz Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”. Laureat Nagrody im. Maxa Szoca FAMA 2007 dla Grupy Tektura.
Jarek Filipski - Twórca kultowego Teatru WIFIFI, od roku 2000 prowadzi Teatr From Poland, z którym realizuje spektakle autorskie. Organizuje festiwale, prowadzi warsztaty teatralne, pracuje z grupami młodzieżowymi, prowadzi działalność społeczną – jest prezesem Stowarzyszenia Proartystycznego Integracja, mającego na celu pomoc młodym artystom z woj. śląskiego.


UCZESTNICY

AKADEMIA TEATRALNA W BIAŁYMSTOKU
Grupa studentów z tej uczelni (wspólnie z poznańską ASP) wzięła udział w realizacji cyklu zajęć warsztatowych oraz projektu premierowego „FAMATERIE”, prezentowanego w ramach Konkursu Trójząb Neptuna.

GRUPA JANKO MUZYKANT
Jej liderem jest Jacek Bala – student Wydziału Lalkarskiego i Wydziału Reżyserii PWST we Wrocławiu. Jest reżyserem spektakli m.in.: „Sny” wg Wyrypajewa, „Ciała” oraz „Esc – escape from freedom – misterium” własnego autorstwa, za który otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Tczew 2007. Jacek jest ponadto autorem tomiku poetyckiego „Połykanie Brzegów” i laureatem wielu konkursów literackich. Publikował m.in. w „Odrze”, „Borusii” „Undergroundzie” oraz „Portrecie”. Założył grupę Janko Muzykant i Teatr Nie-bieski. Pisze scenariusze i muzykę do realizowanych spektakli. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych. Z grupą Janko Muzykant zaprezentował na FAMIE spektakl „Poszedłem w Tango, zaraz wracam”, rzecz o ciągłym balansowaniu człowieka na krawędzi tego, co w jego życiu jest rzeczywiste, a co zmyślone, co skłamane, a co dodane do naszego „bycia” przez innych. Głównym bohaterem tej muzycznie opowiedzianej historii jest narcystyczny Jan, zmagający się ze swoją „wewnętrzną nadkomplikacją”, z pożerającą go od środka miłością własną oraz z… pięknymi, niebezpiecznymi kobietami. Uwikłany w sieć cudzych istnień, zaprzedany nałogom, szukający wyjścia awaryjnego z samego siebie, Jan odnajduje spokój w akcie twórczym. Tylko opowiadanie siebie poprzez sztukę może przynieść chwilową ulgę. Tak twierdzi Jan, który odsłaniając to, co w nim bolesne, przeżywa swoiste katharsis. W zamian, zyskuje samoświadomość i dystans do samego siebie i świata.


GRUPA ARTYSTYCZNA TERAZ POLIŻ
Zaangażowana społecznie formacja, którą tworzą młode aktorki i reżyserki, studentki i absolwentki warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza oraz Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Grupa ma na swoim koncie spektakle „8 kobiet”, „Psychozy naszej 4.48”, „LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić”. Teatr współpracuje z Amnesty International w ramach „Stop przemocy wobec kobiet”, jest zaangażowany w projekt: rewitalizacji Młyna Michla na Warszawskiej Pradze, poprzez stworzenie Międzynarodowego Centrum Kultury ,,Teatralny Młyn''. TERAZ POLIŻ współpracuje także z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Teatrów dla dzieci i młodzieży ASSITEJ. Podczas FAMY grupa zaprezentował spektakl „LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić” (Patronat Honorowy Amnesty International, Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dionizje 2009) – niewinna, ale krwawą bajka dla dorosłych. O przemocy wśród kobiet i wobec kobiet, o jej dziedziczeniu, przekazywaniu, rozpowszechnianiu i niezauważaniu. O księżniczkach, królewnach i królowych (także złych, którymi czasem staje się każda kobieta), które chcą wyrwać się i uciec z bajki. „Liminalność” – wg Victora Turnera, jest stanem zawieszenia, niejasnym okresem pomiędzy kolejnymi fazami życia, którego wyznacznikami mają być: pokora, odosobnienie, sprawdziany, poniżenie, odwrócenie ładu, niezdefiniowana przynależność oraz doświadczenie wspólnoty. www.terazpoliz.pl

Grupa Artystyczna Teraz Poliż otrzymała na FAMIE 2009 Nagrodę TRYTON, przyznawaną za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Urząd Miasta w Świnoujściu, oraz nagrodę w wysokości 3 000 zł (ex aequo z Teatrem Krzyk).


GRUPA TEKTURA feat. Jarek Filipski
Grupa happenerów i animatorów kultury, na stale działająca w Lublinie (Przestrzeń Inicjatyw Twórczych TEKTURA, ul. Wieniawska 15a). Wraz z Jarkiem Filipskim (Teatr From Poland) zrealizowali podczas festiwalu szereg działań happeningowych w przestrzeni miasta. Ich celem była spontaniczna interakcja z przypadkowymi odbiorcami.
www.tektura.wordpress.com
www.teatrfrompoland.art.pl

Zrealizowane projekty:
„Akcja nr 1” – Sztandarowa akcja Tektury, którą prezentowali w wielu miejscach w kraju i za granicą. Happening, prowokacja, eksperyment przeprowadzany bezpośrednio na widzu. Niczym w eksperymencie Philipa Zimbardo grupa pokazuje jak szybko można zmieniać ludzkie emocje i odczucia tego, co pozytywne w to co, negatywne. Zachęceni do zabawy uczestnicy nie spodziewają się, że za chwilę staną się ofiarami Tektury, a a następnie z kolei – napastnikami.
„Akcja nr 2” – W natłoku codzienności atakowani jesteśmy tysiącami bodźców: informacja, reklama, uliczny hałas. Paradoksalnie przyzwyczailiśmy się do takiego stanu rzeczy. Czujemy się bezpiecznie w takim środowisku. Stało się ono naszą drugą naturą. W tym happeningu grupa wzięła sobie za cel postawienia człowieka w sytuacji specyficznego porzucenia. Każdy z widzów został „pozbawiony” zmysłu wzroku. Do jego dyspozycji pozostał słuch i węch. Atakowany przez rozmaite bodźce dźwiękowe i węchowe oraz manipulowany fizycznie człowiek musi zdać się na to, co przygotował dla niego grupa, która jednocześnie jest jego oprawcą i wybawcą. Akcja 2, to swoisty „dom strachu” przygotowany przez Tekturę.
„Nocnik kultury” – Wykorzystując plastykowe moduły (białe i czerwone nocniki) grupa Tektura prosi publiczność o zabranie głosu w kwestiach dotyczących stanu polskiej kultury czy kultury w ogóle. W zależności od kontekstu były to m.in. pytania o „lubelski światek artystyczny”, o „stan festiwalu Dwa Brzegi”. Na Famie 2009 kilkakrotnie szukali odpowiedzi umieszczając swe „Nocniki kultury” na świnoujskim deptaku, prowokowali debatę, pytali o FAMĘ.
„Narodowy plac zabaw” – Plażowa akcja happeningowa, prowokująca widownię do wzięcia we własne ręce losu barw narodowych, ale nie tylko. Zorganizowane zawody piłkarskie i bokserskie z zawodnikiem z Rosji stały się naturalną areną, na której mogliśmy stawić czoła naszemu stereotypowemu myśleniu o sąsiadach. Całe rodziny chętnie uczestniczyły w projekcie, w którym w biało-czerwonych barwach można było stoczyć nierówną walkę bokserską z Rosjaninem, wygrać oszukany mecz w piłkę nożną, czy zbić złe polskie morze bałtyckie flagą.
„Muzeum Figur Laskowych cz. I, II, III” – Pierwsza odsłona „MFL” była próbą ogrania przedmiotu przez aktorów: jeden był ślepcem, drugi mistrzem zen, totalne zamieszanie…Kolejne odsłony pokazały, że konieczna jest rezygnacja z elementu „żywego” na rzecz czystej (również w swej formie) gry z „martwym” elementem. Dwóch moderatorów (już nie aktorów) próbowało BEZSKUTECZNIE zbudować jakiś przedmiot, figurę z kilkudziesięciu białych linii. Ostateczna niemożliwość zbudowania takiego utopijnego elementu doprowadziła do przykrego, ale i pocieszającego jednocześnie wniosku odnoszącego się do działalności twórczych: ciągłe zmaganie jest esencją, celem twórczej pracy.
„Love Parade” – Z racji tego, że na FAMIE nie odbyła się w roku 2009 oficjalna parada, członkowie grypy Tektura postanowili sami taką paradę zorganizować. Cóż więcej dodać? Parada dla parady. Bez dodatkowych haseł za czym ta parada, o co ta parada. Niech widownia w sobie odszuka odpowiedzi w jakiej paradzie chce wziąć udział. Trzech ludzi z transparentem PARADA, a jednak telewizja i prasa się pojawiła. Wniosek: FAMA potrzebuje swej parady!
„Żywe pomniki” – Konsumpcjonizm wypoczynku – to esencja miejscowości kurortowych. Aleje spacerowe obfitują tutaj we wszelkiego rodzaju atrakcje. Urlopowicz jest przekonany, że to wszystko dla niego i z powagą akceptuje żywe pomniki. Aktorzy, zamiast zarabiać pieniądze w sposób tradycyjny, oferowali swoje autorskie podejście do tego „aktorskiego żebractwa”. Ktoś oferował możliwość napicia się z nim wódki za złotówkę, inny za drobną opłatą obrzucał przechodniów wyzwiskami. Jeszcze inny mógł naszczekać lub zamuczeć. W swej ofercie miał również odgłosy bałtyckich ptaków.
„Fontanna rozkoszy” – Najbardziej plastyczna akcja grupy. Ustawienie „Nocników kultury” na świnoujskiej fontannie na deptaku dało w nocy niesamowity efekt wizualny. Rzeźbę poddawano dodatkowo kolejnym przekształceniom, prowadząc między sobą arcymistrzowską rozgrywkę w nieznaną grę. Można było zadać pytanie: czy wszyscy jesteśmy pionkami w grze jaka prowadziła z nami w tym roku grupa Tektura?
„Nie patrz na to” – Probiercza akcja społeczna na promenadzie, mająca na celu zwrócenie uwagi na dwoistość sytuacji. Główną rolę w akcji zagrało pięcioletnie dziecko, Lutka (pozostające pod opieką rodziców), któremu wręczyliśmy gitarę do zabawy. Dziecko spontanicznie zaczęło śpiewać i z radością wydobywać dźwięki z gitary. Akcja podzieliła widzów. Część wyrażała podziw nad urodą, talentem i odwagą dziecka, podczas gdy inni wyrażali dezaprobatę wskazując na wykorzystywanie dziecka do śpiewania na ulicy.

KOLEKTYW BJK
Kolektyw performance art z Lublina, w składzie:
Kinga Boruń – tancerka, performerka Teatru Maat Projekt (udział w festiwalach: Międzynarodowe Konfrontacje Teatralne, Theatre Festiwal Drabyna – Lwów, Międzynarodowe Spotkańnia Teatrów Tańca, Łódzkie Spotkania Teatralne), brała udział w warsztatach: formy prowadzenia ciała, improwizacje (Tomasz Bazan), taniec butoh, pantomima (Sylwia Hanff), Butoh Barter z Atsushi Takenouchi: taniec jinen butoh.
Justyna Jasłowska – tancerka, performerka Teatru Maat Projekt (udział we wszystkich działaniach grupy), współpracuje w lubelskimi placówkami kulturalnymi, jest pomysłodawcą Pracovni Off (jednostki CK w Lublinie), współpracowała m. in. z: Campagne Le Sablier, Teatrem Ciała Limen, Grupą Twórczą Ocochodzi, Atsushim Takenouchim, zrealizowała projekty autorskie: Spirale, Spirale Solo, brała udział w warsztatach tańca współczesnego, technik tanecznych i baletowych (Forum Tańca Współczesnego, International Workshop Theatre of Eurotiere, a także w zajęciach prowadzonych przez takich tancerzy, jak:Gabriell Daris, Pascal Dubois, Dimitri Rekatchewsky, Olivier Papot, Sylwia Hanff, Melisa Menteros).
Barbara Stępak – realizatorka światła i muzyki oraz doradca merytoryczny Kolektywu BJK.
www.teatrmaat.pl

Podczas festiwalu Kolektyw BJK zrealizował następujące projekty:
Gwiazdy na plaży (J.Jasłowska) – cykl akcji performance art, angażujących zabraną publiczność. Performer 'pobierał naukę' gestów od losowo wybranych osób spośród widowni.
Sztuka pływania (J.Jasłowska) – performance. Z zebranego materiału powstał solowy pokaz sekwencji ruchowej na podbudowie tanecznej, czyli – prezentacja nowo nabytej sztuki pływania.
Bałwanek 2x2 (K.Boruń) – Prezentacja performance art: Personifikacja kolażu wewnętrznych zachowań, NIEnormalności i niezrozumiałych znaczeń, które żyją swoim życiem jedynie w świecie naszej wyobraźni, aby na zewnątrz jawić się jako spójna, zdrowa psychicznie, standardowa jednostka.
Warsztaty ruchowe i performance art (J.Jasłowska) – Zajęcia ruchowe otwarte dla wszystkich uczestników festiwalu, w oparciu o metody pracy z ciałem wykorzystywane w butoh i tańcu współczensym
Warsztat: ruch performatywny (K.Boruń) – Ruch inspirowany tańcem intuitywnym oraz tańcem butoh. Kilka dni przyglądania się sobie w procesie pogłębiania ruchu oraz improwizowania. Warsztat dla osób, które chcą doświadczyć innych wymiarów tańca i poznać głębiej swoje ciało.

Kinga Boruń otrzymała Tytuł Honorowego Laureata FAMY 2009.


MARIUSZ OSTROWSKI
Po wyrzuceniu z Akademii Teatralnej w Warszawie, zagrał w Teatrze Muzycznym w Gdyni (musical "Jesus Christ Superstar") i wygrał casting do roli Kordiana w Teatrze Polskim w Szczecinie. Tutaj, zagrał również w „Hamlecie” i „Śnie nocy letniej”. Pracował u Adama Hanuszkiewicza. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, obecnie – aktorem Teatru Jaracza w Łodzi. Laureat m.in. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Brylantów Dziennika Łódzkiego (za rolę w „Chorobie młodości”), nagrody prof. Teresy Nawrot (Schauspielschule fur Theater und Film REDUTA-BERLIN) na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2005) oraz nagród zespołowych. Na FAMIE zaprezentował spektakl muzyczny „Ostrowski vs Topor”, który powstał w oparciu o teksty Rolanda Topora, mistrza groteski i czarnego humoru. Mariusz Ostrowski wciela się tutaj w wiele postaci, które łączą takie cechy, jak: neurotyzm, nadwrażliwość, rozpaczliwe poszukiwanie spójnej tożsamości i zrozumienia innych ludzi. Spektakl określany jest jako „reality music show”, w którym człowiek jest ukazywany jako swoja własna ofiara.

STUDENCKI TEATR Wydziału Filozofii Uniwersytetu w Preszowie (Słowacja)
Zespół należy do grona najstarszych artystycznych grup teatru alternatywnego Słowacji. Powstał w 1960 roku. W teatrze debiutowało wielu przyszłych aktorów, reżyserów i wiodących osobistości świata kultury. W początkowej fazie swojej działalności członkowie grupy najchętniej wybierali teatr poezji, natomiast później – małe formy teatralne, w których inspirowali się nowoczesnym teatrem XX wieku („biomechaniką” Meyerholda, koncepcjami Grotowskiego). W repertuarze zespołu znajdziemy m.in. dramaty Lermontowa, Majakowskiego, Becketta i Pintera oraz autorskie przedstawienia grupy. Teatr ma za sobą wiele zagranicznych wyjazdów (m.in. Francja, Niemcy, Polska, Jugosławia, Austria, Hiszpania, Szwajcaria). Obecnie, w swojej pracy artyści wykorzystują rozmaite gatunki teatralne (teatr dramatyczny, teatr poezji, pantomima, performance, teatr uliczny, site specific). Zespół zainicjował powstanie festiwalu Akademicky Presov. W roku 2008 odbyła się jego 43. edycja. W festiwalu występują regularnie również polskie teatry alternatywne. www.unipo.sk

TEATR AUTORSKI BLEE
Nieformalna grupa pasjonatów, zawiązana w roku 2007. Teatr koncentruje się na adaptacjach tekstów autorstwa Piotr Nity. Teatr Autorski Blee to zasada fermentu, rozpadu i budowy na powrót, to wymiana emocji i pomysłów, krzyżowanie myśli maści różnych. To polilog podjęty z chęci dociążenia znaczeniem – by dopełnić, by wzbogacić, by żyć głębiej. Blee nie zagnieździło się jak dotąd w żadnym lokum – pozostali teatrem pracującym w trybie latających kompletów teatralnych. Podczas FAMY teatr zaprezentował spektakl „Wprawka” - monodram, który bada pojemność tekstu, sprawdza jego kompatybilność z nałożoną nań narracją, kataloguje ilość możliwych do wykrzesania sensów. Zabawa zaczyna się u korzeni języka – już sama litera, sylaba inspirują i pobudzają. Konstrukty językowe podważa się tu z wojskową dyscypliną, a ton zabawy i absurdu nie ujmuje tematowi doniosłości. www.myspace.com/teatrblee


TEATR KRZYK
Grupa należy do ścisłej czołówki młodej sceny teatralnej. Każdy spektakl teatru staje się wydarzeniem, docenianym na licznych festiwalach oraz przez publiczność, artystów teatru, ogólnopolskie media i krytyków teatralnych. Celem grupy jest twórczość, będąca głosem pokolenia, mówienie prawdy w sposób uczciwy. Założycielem teatru jest Marek Kościółek, związany z Teatrem Brama, Goleniowskim Domem Kultury, Teatrem Gardzienice. Spektakle teatru Krzyk („Szepty”, „Wydech”, Głosy”, „Nord Stream”) zdobywają nagrody na wielu festiwalach teatralnych (np. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Naświetlania, I miejsce na Przeglądzie Krótkich Form Teatralnych w Szczecinie, II miejsce na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, I miejsce na Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdrój, Nagroda "Offeusza" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu). Podczas FAMY teatr zaprezentował spektakl plenerowy „Nord Stream”, inspirowany książką Anny Politkovskiey "Rosja Putina", zamordowanej dziennikarki "Nowaja Gazeta". Autorzy tak piszą o swoim spektaklu: „Metody KGB są wciąż widoczne i dzieje się to dzisiaj, w XXI wieku, na oczach zjednoczonej Europy. Dzieje się to przy pomocy Gerharda Schroedera, który stanął na czele rady nadzorczej spółki Nord Stream. Czy jesteśmy świadkami marszu Rosji, marszu Putina, do przejęcia wpływów w Europie? Anna Politkowska pisząc prawdę o Rosji Putina zapłaciła najwyższą cenę, cenę życia. Nasz spektakl jest walką o przyszłość świata. To nie atak na Moskwę i Berlin, ale przeciwko polityce mocarstw. Polska i jej „mali” sąsiedzi powinni się łączyć, bo tylko wówczas będą mogli przeciwstawić się polityce pomijania i lekceważenia – pisał Jerzy Giedroyć. Nord Stream to manifest teatralny: nie dopuśćmy do budowy Gazociągu Północnego, nie pozwólmy na niszczenie środowiska naturalnego, protestujmy przeciwko powiększaniu się wpływów rosyjskich w strefie polityki gazowej w Europie.” www.krzyk.art.pl

Teatr Krzyk zdobył Tytuł Laureata FAMY 2007 (za spektakl „Szepty”), a na FAMIE 2009 Nagrodę TRYTON, przyznawaną za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Urząd Miasta w Świnoujściu, oraz nagrodę w wysokości 3 000 zł (ex aequo z Grupą Artystyczną Teraz Poliż).

TEATR PŁOCHY
Autorska grupa teatralna z Wrocławia, która na FAMIE zaprezentowała spektakl „Love Story 2009” (reż. M. Płocha), oparty na „Uśmiechu grejpruta” Jana Klaty. Twórcy wykorzystali fragment, w którym mężczyzna, by zabawić koleżankę, udaje tzw. „buraka” - prymitywa usiłującego poderwać dziewczynę na samochód i kasę. Młodzi aktorzy bezpretensjonalnie i z humorem nakreślili swoich bohaterów grubą kreską, przedstawiając widzom dość smutny obraz współczesności. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kreacja Radosława Cieślika, który podczas wrocławskich eliminacji FAMY został nagrodzony przez jury Nagrodą Specjalną.


TEATR SUBLIMO
Grupa powstała w 2008 roku na potrzeby realizacji „Izydora” - spektaklu dyplomowego Kingi Maciejewskiej (reżyseria), kończącego jej edukację w Studium Kształcenia Skiba we Wrocławiu. Twórcy, zachęceni pierwszymi sukcesami, postanowili kontynuować artystyczną działalność. Na FAMIE zaprezentowali fragment „Izydora” - etiudę teatralną „Cztery ściany”, w wykonaniu Gabrieli Donczew i Wojciecha Lipczyńskiego. Widzowie zostali wprowadzeni w chorą rzeczywistość bohaterów – Mimi i Dodo, którzy spędzają czas, oddając się dość perwersyjnym grom, nadającym sens ich wspólnemu życiu. Małżeństwo, rodzaj instytucji społecznej, rezygnuje tutaj z jakichkolwiek relacji emocjonalnych. „Tylko ty jesteś ode mnie słabsza, dlatego cie kocham” - mówi bohater. Próba sił kończy się dla obojga bohaterów tragedią.


Uczestniczące w FAMIE kabarety , zaprezentowały się na scenach festiwalu oraz wzięły udział w realizacji kabaretonu „Premiera w pięć dni” - w którym świnoujskiej publiczności zostały zaprezentowane nowe skecze, zrealizowane podczas trwania festiwalu, oraz działań happeningowych „Teatr Plażowy im. Jacka Klimka” – etiudy kabaretowe, prezentowane na świnoujskiej plaży oraz nastawione na zaangażowanie w ich przebieg przypadkowych odbiorców.

OPIEKA ARTYSTYCZNA
Władysław Sikora – Lider, autor tekstów i aktor kabaretu Potem. W latach 1990-1992 prowadził w zielonogórskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej międzywydziałowy fakultet kabaretowy. Wyreżyserował wiele filmów pod szyldem Wytwórni A'YoY, nagrywał też krótkie skecze radiowe w ramach Wytwórni Dźwięków "Trrrt". Wraz z Zenonem Laskowikiem stworzył poznańską scenę O.B.O.R.A., a od listopada 2007 tworzy kabaret Adin.
www.sikora.art.pl

KOORDYNACJA PROJEKTU
Irek Popiel – Współzałożyciel kabaretu Zygzak, autor „Kabatonu”, programu kabaretowego emitowanego w radiu Kampus, autor i gospodarz cyklicznych wieczorów kabaretowych "Działo Kabaretowe", konserwator poczucia humoru.

WYDARZENIE NIE-ZWYCZAJNE: WYSTĘP KABARETU ADIN
"Da się robić kabaret bez głupich min! Kolorowo, głupkowato i ze światełkami niech sobie robią kabaret w telewizji. ADIN używa minimum środków. Tak tez można. Trzeba tylko mieć wiarę, że tekst jest dobry a publiczność nie upośledzona. Te ambicje mogą zeżreć ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Hm... Kiedy patrzymy na otoczenie - im poważniej ktoś się stara tym śmieszniej mu wychodzi. W trakcie spektakli nasze ciała astralne łączą się z kosmosem i jeśli występ się nie udaje (na szczęście rzadko) to jest wina wyłącznie kosmosu. My i publiczność jesteśmy poza podejrzeniem. W kabarecie inspirujemy się postacią Kaszpirowskiego - najsłynniejszego uzdrowiciela z lat 80-tych, ale nasze spektakle nie mają właściwości leczniczych. Na razie nie doszło do żadnych uzdrowień. Nie wiemy czemu... Dla kariery nie zamierzamy się podkładać ani widzom ani telewizji. Więc bezczelnie stawiamy wymagania odwiedzającym tą stronę, żeby się włączyli w akcję rozpowszechniania informacji o kabarecie Adin. Bo my ani nie umiemy, ani nam się chce!" www.kabaretadin.pl


UCZESTNICY

KABARET IDEA
Grupa powstała w 2002 roku w Białymstoku. Nieodłącznym elementem Idei jest muzyka grana na żywo przez 321 Band. Pytani o rodzaj humoru, odpowiadają po prostu, że są śmieszni. Osiągnięcia kabaretu to m.in.: Grand Prix i Nagroda Publiczności na Studenckim Przeglądzie Kabaretowym „Zielone Rechoty” (2004, 2006), I Miejsce Ligi Kabaretów Białostockiej Pustyni Kabaretowej (2005, 2006), Grant Prix Augustowskiego Maratonu Kabaretowego 2007, II Miejsce w Kabaretowych Mistrzostwach Świata w Warszawie (2008, 2009). www.kabaretidea.pl

Kabaret Idea zdobył Tytuł Laureata FAMY 2007, a jeden z aktorów – Grzegorz Piłat – został zaproszony do współtworzenia Rady Programowej festiwalu.


KABARET SZARPANINA
Momentem kluczowym, inaugurującym działalność Szarpaniny była FAMA 2007, która – jak twierdzą sami aktorzy – położyła kres ich rozterkom natury egzystencjalnej. Przez eliminacje do FAMY przeszedł przygotowany na jej potrzeby fragment programu "Wyspa", a podczas festiwalowego kabaretonu powstała nazwa Szarpanina ze Szczecina. Kabaret zapytany o osiągnięcia odpowiada: „swego czasu, jak jechaliśmy na występ do Sieradza, to przejechaliśmy grubo ponad 70 kilometrów w mega upale czarnym samochodem z pozamykanymi szybami i ogrzewaniem odkręconym na maksa...”. Szarpanina jest Laureatem I Miejsca Festiwalu Kabaretowego Fikołek, Przeglądu Satyryków i Łgarzy, II Miejsca Festiwalu Kabaretowego Japko, Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretów Chichot. Ponadto Szarpanina jest animatorem kabaretowego życia Szczecina. Od trzech lat z sukcesem organizuje w rodzinnym mieście Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów. W tym roku dzięki Szarpaninie w Szczecinie zagościły takie gwiazdy, jak: Władysław Sikora i Kabaret Adin, Grzegorz Halama, teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ, Kabaret Czesuaf, Kabaret Świerszczychrząszcz, Kabaret Limo.
www.szarpanina.pl

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu kabaret otrzymał Tytuł Honorowego Laureata.


KABARET TRUPA STYPA
Kabaret powstał w roku 2007. Twierdzą, że ich występy wypadają najlepiej wówczas, gdy grają godzinę. Osiągnięcia: II i I Miejsce Ligi Kabaretów Białostockiej Pustyni Kabaretowej (2008, 2009), wyróżnienie na Przeglądzie Piosenki debilnej Wrocek (2009), III Miejsce Ogólnopolskiego Turnieju Łgarzy i Satyryków (2009). Jacek Janowicz (Kabaret Widelec) tak mówi o Trupie Stypie: „Kabaret poszukujący wytrwale ambitniejszej drogi niż przeciętny ligowiec. I choć nie wszystko jest automatycznie kupowane przez publiczność, to na pewno dostrzegane przez intelektualistów, jurorów i niżej niepodpisanego.” W czerwcu 2009 roku członkowie kabaretu ”przytłoczeni nadmiarem nieprzewidzianych oraz przewidywalnych wypadków” podjęli decyzję o rozwiązaniu Trupy Stypy. Warto jednak zauważyć, że jest to jedyny kabaret w Polsce, który wciąż daje występy pomimo tego, że oficjalnie nie żyje.
www.przystypnie.ovh.org


KACPER RUCIŃSKI Stand-Up Comedy
Najmłodszy i najbardziej rozpoznawany komik Stand-up Comedy w Polsce. Piorunująco szybko wspina się na wyżyny tego gatunku i bez większego trudu zostawia w tyle swoich rywali na wszystkich festiwalach kabaretowych począwszy od górnośląskiej olimpiady po krakowską Pakę. Jest zdobywcą I Nagrody Kabaretowych Mistrzostw Świata oraz Szczecińskiego Przeglądu Autorskich Kabaretów. Na co dzień – występuje w niezależnej grupie teatralnej „W Gorącej Wodzie Kompani”,l zajmującej się sztuką improwizacji. W przedstawieniach teatru aktorzy grają bez przygotowanego wcześniej scenariusza. W tworzenie improwizowanego spektaklu zaangażowana jest pomysłowość tak występujących aktorów, jak i zgromadzonej publiczności.
www.improwizacje.com


W ramach cyklu omawiane były następujące kwestie: specyfika pracy w profesjonalnym ruchu fotograficznym, wykonanie sesji zdjęciowej, sposoby prowokowania atrakcyjnych dla fotografa sytuacji czy umiejętność pracy z dziećmi. Tematem tegorocznych warsztatów były absurdy, które można zaobserwować latem nad polskim morzem, a efektem – fotografie, ukazujące z przymrużeniem oka rzeczywistość świnoujskiego uzdrowiska. Świat żywcem wyjęty z czeskiego filmu...

Działania warsztatowe zwieńczył wernisaż, prezentujący fotografie wykonane podczas festiwalu oraz autorskie projekty uczestników sekcji (te reprezentowały głównie nurt tzw. fotografii kreacyjnej):
Galeria Bezdomna – Powierzchnia wystawowa otwarta dla wszystkich chętnych. Specyfiką galerii jest brak wstępnych eliminacji. Swoje prace może pokazać każdy: profesjonalista i początkujący fotograf.
www.galeriabezdomna.art.pl


OPIEKA ARTYSTYCZNA
Tomek Sikora – wybitny fotograf, artysta, realizator kampanii społecznych i reklamowych dla firm z całego świata, wykładowca m. in. Europejskiej Akademii Fotografii. W latach 70. fotoreporter „Perspektyw” i „Tygodnika Ilustrowanego”. W roku 1980 uczestniczył w Biennale Młodych w Paryżu, na którym wystawia dwie serie fotografii Album i Alicja w krainie czarów. Następnie wyjechał do Australii, gdzie zajmował się fotografią reklamową i artystyczną oraz prowadził warsztaty fotograficzne w Victoria College w Melbourne. W latach 1991 i 1992 uznany został za najlepszego fotografa reklamowego Australii. W 2001 roku – wraz z Andrzejem Świetlikiem – powołał do istnienia Galerię Bezdomną, promującą fotografię niezależną i amatorską. Jest twórcą ilustracji oraz plakatów teatralnych i filmowych. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych w Ameryce i Europie. Publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. Uważa fotografię za formę zabawy i nieskończonych poszukiwań. Uczestnicy warsztatów podkreślali wielokrotnie, jak niesamowitym nauczyciel jest Tomek Sikora: „To człowiek, który potrafi zainspirować, udzielić wielu istotnych wskazówek. Jego zdaniem fotograf przede wszystkim powinien czerpać radość ze swojej pracy i to udowadniał nam każdego dnia warsztatów.”
www.tomeksikora.com


WYBRANE PROJEKTY UCZESTNIKÓW
W ramach sekcji zaprezentowane zostały także autorskie wystawy i projekty młodych fotografów, biorących udział w festiwalu:

TOMEK STOKOWSKI
Student anglistyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Poeta, fotograf, dziennikarz muzyczny internetowego Radia Bez Kitu. Laureat FAMY 2004 i 2005 za pracę na warsztatach dziennikarskich oraz Nagrody im. Marka Kasza dla najlepszego dziennikarza FAMY 2006, za udział w realizacji sekcji radiowej, której efekty były emitowane na antenach Polskiego Radia (wszystkie Programy ogólnopolskie i oddział szczeciński). Jako fotograf współpracuje z magazynem „Blutuf” (sesje mody, fotoreportaże), „Polska The Times”, „Gazeta Krakowska”. Jedna z jego fotografii została opublikowana w książce National Geographic „101 Best YOUR SHOT Photos”. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest Laureatem II Nagrody w prestiżowym konkursie „Kolory Jazzu”, wyróżnienia w konkursie „Nowa Huta w XXI wieku” zorganizowanym w 60-lecie istnienia miasta oraz II Nagrody w konkursie „Budowa” pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Podczas FAMY zaprezentował cykl portretów uczestników festiwalu pod tytułem „Subiektywnie w obiektywie”. Fotografie były wykonane w oryginalnej technice: wielkoformatowe, czarno-białe plansze, z których każde składało się z mniejszych elementów. Podobnie, jak w przypadku malarstwa impresjonistów, fotografie wymagały tego, by oglądać je z pewnej odległości. Wystawa ukazała Tomka Stokowskiego jako fotografa niezwykle twórczego i pomysłowego, a jednocześnie – obdarzonego talentem reporterskim.
www.stokowski.carbonmade.com

JOANNA BĄK
Kolejna wszechstronna uczestniczka festiwalu. Swój dorobek poetycki prezentowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Almanachach Krakowskiej Nocy Poetów” (2007, 2008), „Karnawale Poetyckim” (2008,2009), „Akancie” (2007, 2009). Wydała również zbiór wierszy „pomiędzy”. Zajmuje się fotografią, dziennikarstwem, realizacją filmów. Przygotowuje okładki książek, realizuje fotografie reporterskie, studyjne i kreacyjne. Jako dziennikarz zdobywała praktykę w lokalnej telewizji i Radiu Vox. Realizuje filmy autorskie i projekty, łączące fotografię, film i poezję. Prowadzi spotkania z młodzieżą małych szkół i placówek oświatowych, by uwrażliwić uczniów na słowo poetyckie i obraz. Brała udział w organizacji Festiwalu Byczo o Poety (2008) oraz przygotowała filmy reklamujące to wydarzenie.

Podczas FAMY brała udział w pracach sekcji literackiej i fotograficznej oraz zaprezentowała autorski projekt „W podcieniach klatek”, cykl fotografii połączonych z etiudami filmowymi. Zdjęcia okaleczonych lalek uświadamiały widzom, że największe bariery rosną w nas samych, że nasza słabość implikuje cudzą siłę. Kolejne fragmenty filmów tworzyły natomiast historię uwolnienia kobiety z klaustrofobicznych przestrzeni. Samo zniewolenie ma wymiar symboliczny. Świat zewnętrzny jest tu tym, co fascynuje i przeraża. Klatka z stanowi barierę odgradzającą od rzeczywistości, symbolizując formy w jakie ubiera nas konwencja lub jakie narzuciliśmy sobie sami. Całość tworzy opowieść o potrzebie wolności.
www.joannabak.pl

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu otrzymała Tytuł Honorowego Laureata.

MARCIN SUDZIŃSKI

Pszczelarz, muzyk, fotograf. Absolwent kierunków Animator i Menadżer Kultury i Kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie. Student Akademii Fotografii w Warszawie. Tworzy projekty muzyczne, muzyczno-filmowe, fotograficzne. Współpracował przy projektach takich artystów jak Olaf Brauning (USA), Katarzyna Majak (Polska), Bogdan Konopka (Francja). W 2008 roku zaproponował w ramach imprezy „Lublin – Miasto Poezji” fotoobiekt w postaci przemieszczającej się szafy, w której widz mógł oglądać stereoskopowe obrazy Lublina, słuchając jednocześnie poezji. Związany z instytucją Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie.

Podczas FAMY wraz z Pawłem Laufrem zaprezentował projekt „O podniesieniu rzeczy zdegradowanej”. Fundamentem projektu jest osoba Kostii Berezina – rosyjskiego pisarza, który napisał w Lublinie jedyne znane nam jak dotąd z jego dzieł: „Buty Mesjasza. Traktat o podniesieniu rzeczy zdegradowanej”. Zaginiony w czasie II Wojny rękopis został odnaleziony w 2007 roku przez Pawła Laufra w Bibliotece Petersburskiej. „Buty Mesjasza” – fabularyzowany traktat filozoficzny, osnuty jest na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Lublinie, na przełomie lat 30. i 40. W mieszkaniu Berezina została odnaleziona skrzynka ze zniszczonymi szklanymi negatywami. Rekonstrukcją zdjęć zajął się Marcin Sudziński. Przygotowana wystawa jest próbą rekonstrukcji urywających się narracji, spojenia wybrakowanych zdarzeń, wyszczerbionych i rozczłonkowanych wątków. To opowieść o ludziach, przyjaźniach, twórczości, codzienności i zdarzeniach, jakie czas bezpowrotnie degraduje, przekształca w pustkę. Opowieść, której przeczucie dają nam te odnalezione ułamki kalekich przedmiotów, spisanych, pożółkłych notek, zniszczonych fotografii. Ekspozycja ma charakter gablotowy. Prezentuje odnalezione szklane negatywy z pierwszej połowy XX wieku, klasyczne czarno-białe odbitki skopiowane z negatywów, przedmioty codziennego użytku, należące niegdyś do Berezina. Na ścianie zawieszony został plafon, prezentujący skrawki szklanych negatywów z odbiciami ludzkich postaci, twarzy. Z głośników rozmieszczonych w pomieszczeniu płynęły dźwięki fragmentów tekstu „Buty Mesjasza”. Wystawa była prezentowana w cyklu, a zainaugurowało ją spotkanie promocyjne odnalezionego traktatu z udziałem tłumacza Pawła Laufra oraz wydawcy Pawła Nowakowskiego (Wydawnictwo Forma, Szczecin).


Cykl zajęć, realizowany przy współpracy z Koszalińskim Festiwalem Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”i Festiwalem Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą) oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy i Fundusz Wyszehradzki. Cykl poświęcony realizacji filmu dokumentalnego, prowadzony przez profesjonalistów, adresowany do studentów szkół filmowych z Polski Czech i Węgier. Celem sekcji było dookreślenie historii opowiadanej w scenariuszu oraz realizacja filmu dokumentalnego, poświęconego festiwalowi FAMA. Przedyskutowane zostały również sposoby dopracowania scenariusza do poziomu profesjonalnego produktu, który będzie w stanie zainteresować producentów, omówione zostały techniki prezentacji scenariuszy i pomysłów filmowych (pitching). Główne cele projektu: doskonalenie zawodowe debiutantów, konfrontacja studentów z różnych szkół filmowych (polskich i zagranicznych), prezentacja szerokiemu gronu odbiorców prac młodych twórców oraz rozbudzenie w nich zainteresowania „młodą” sztuką/kulturą.

Zajęciom towarzyszyły następujące wydarzenia:
Konfrontacje filmowe – pokaz krótkometrażowych filmów uczestników (Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej, Koszalińskie Centrum Kultury 105, Film and TV School of Academy of Performing Arts – FAMU (Czechy), Hungarian University of Drama and Film – SZFE (Węgry).
Konfrontacje filmowe – pokaz filmów nagrodzonych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film 2009”.
Trzeci Brzeg – pokaz filmów z Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą).
Pokazy specjalne – Zielonogórska Inicjatywa Filmowa – „Zamknięci w celuloidzie”, Wytwórnia A'YoY – „Baśń o ludziach stąd”.

OPIEKA REALIZACYJNA
Krzysztof Bielecki – Producent telewizyjny i filmowy: filmy dokumentalne z festiwalu „Młodzi i Film”, reportaże i koncerty z festiwali FAMA 1995-2008, TVP Szczecin.
Krzysztof Haich – Scenarzysta i reżyser programów muzycznych i rozrywkowych, wykładowca Krakowskiej Szkoły Filmowej, autor cykli artystycznych na antenie Telewizji Kraków: „Haich Life”, „Mały jazz”, „Pełna kultura”, „Marginałki”. Pomysłodawca i wieloletni autor programu "Regiony Kultury" (TVP3), popularyzującego twórców, pracujących poza wielkimi miastami: młodych muzyków, malarzy, aktorów, tancerzy i filmowców. Opiekun warsztatu multimedialnego FAMY, autor reportaży o uczestnikach i zjawiskach festiwalu.
Bogdan Bogiel – Dziennikarz, krytyk muzyczny (TVP, Polskie Radio, „Jazz Forum”), Dyrektor Programowy Hanza Jazz Festiwal 2005-2008, producent i redaktor filmów dokumentalnych z festiwalu „Młodzi i Film”, realizator i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz reportaży z planów filmowych m.in.: „Kariera Nikosia Dyzmy”, „To ja złodziej”, „Kochankowie Roku Tygrysa”, „U Pana Boga w ogródku”.
Marcin Korneluk – Scenarzysta, reżyser, autor filmów: ”Ławeczka”, „Taxi A”.


Cykl zajęć współfinansowany przez Fundusz Wyszehradzki. Podczas festiwalu zrealizowane zostały warsztaty oraz projekty premierowe i pokazy, dokumentujące dorobek debiutantów z dziedziny sztuk plastycznych. W Świnoujściu gościli m. in. studenci ASP z Poznania, Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku (Ukraina).

OPIEKA ARTYSTYCZNA
Wojciech Müller – Artysta plastyk, rektor ASP w Poznaniu i wykładowca Uniwersytetu w Zielonej Górze. Współtwórca grupy „Od nowa” (1970). Działa w Związku Polskich Artystów Plastyków.
Romuald Kołodziej – Adiunkt w Zakładzie Grafiki Projektowej i Serigrafii UMCS w Lublinie. Organizator akcji plastycznych: Ostróda, Lublin, Kazimierz Dolny, Kalisz, Grunwald, Bytów, Bytom. Organizator plenerów i warsztatów plastycznych. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych: Polska, Słowacja, Ukraina, Francja, Meksyk, USA.


UCZESTNICY

AGATA DĘBICKA
Absolwentka ASP w Krakowie. Autorka oprawy graficznej wielu wydarzeń artystycznych, w tym również zeszłorocznej i tegorocznej edycji FAMY. Zajmuję się projektowaniem komunikacji wizualnej, komiksem, ilustracją, plakatem. Oprócz realizacji materiałów promocyjnych festiwalu, Agata Dębicka prezentowała swoje prace w biuletynie literackim i wykonała jego szatę graficzną.
www.agde.blox.pl


AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W POZNANIU
Po raz kolejny studenci ASP z Poznania zrealizowali na FAMIE autorski cykl zajęć warsztatowych oraz premierowy projekt „FAMATERIE”, prezentowany w ramach Konkursu Trójząb Neptuna.

GRUPA BRYGADA – Fama Art Support
Grupa została zawiązana na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu jako wsparcie techniczne przy realizacji przedsięwzięć zaplanowanych przez innych uczestników (zakres działań: wykonanie elementów scenograficznych i dekoracyjnych, charakteryzacja, przygotowanie kostiumów – w tym także do Koncertu Finałowego FAMY).

PIOTR DEPTA
Młody artysta szczeciński, który podczas dwóch tygodni festiwalowych wykonał mural o tytule "Zlupuj Famę". Praca stanowiła próbę szczegółowego uchwycenia poszczególnych miejsc miasta, gdzie FAMA „rozbłyskiwała” swoimi działaniami artystycznymi. Wszystkie te zjawiska zostały wpisane w panoramę i „wyciągnięte” do obserwacji odbiorców za pomocą prostych przyrządów – lup. W swoim zamierzeniu praca ta wpisuje się w charakter miejski i morski Świnoujścia, a co najważniejsze – w jego artystyczną atmosferę.

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu Piotr Depta otrzymał Tytuł Honorowego Laureata.


WYDZIAŁ SZTUKI POLITECHNIKI RADOMSKIEJ
Kontynuując współpracę programową z Politechniką Radomską, do udziału w festiwalu oraz działaniach warsztatowych zaprosiliśmy studentów Wydziału Sztuki tej uczelni oraz nawiązaliśmy współpracę z uczelnią partnerską PR – Pedagogická Fakulta Jihočeské Univerzity (Czeskie Budziejowice), gdzie po zakończeniu festiwalu mają zostać za prezentowane materiały dokumentujące przebieg FAMY.

WYDZIAŁ SZTUKI UNIWERSYTETU W DNIEPROPIETROWSKU (UKRAINA) Już po raz drugi w FAMIE wzięli udział studenci z Ukrainy. Podczas festiwalu przygotowali – według projektu Jarosława Koziary – scenografię do Koncertu Finałowego „Czarno to widzę” oraz zrealizowali autorski projekt plenerowy „Ukrainian Performance”.


W roku 2009 przypada 30. rocznica śmierci Edwarda Stachury i Ryszarda Milczewskiego-Bruna – poetów pokolenia Polaków, dorastających w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku. Celem sekcji była dyskusja nad miejscem poezji w doświadczeniach młodych pokoleń. Cały projekt nie był nastawiony na wskrzeszanie legend, ale na konfrontację najmłodszego pokolenia literatów. Wpisując się w interdyscyplinarny charakter FAMY, uczestnicy sekcji przygotowali szereg prezentacji przy współpracy z grupami muzycznymi, happeningowymi i plastycznymi. Wydarzenie literackie były ponadto nastawione na przybliżenie mieszkańcom Świnoujścia młodej poezji i prozy – promocja czytelnictwa poprzez działania w przestrzeni miejskiej, takie jak: happeningi czy dystrybucja bezpłatnego biuletynu literackiego: „Bo nie było warsztatów”.

UCZESTNICY

AGNIESZKA TYMAN
Mieszka w Krakowie, gdzie pisze, publikuje i walczy z systemem. Zajmuje się też reżyserią (projekt „Made in Pornoland”) oraz dziennikarstwem (Radio Bez Kitu). Razem z Grupą Kviki otrzymała na FAMIE 2005 literacką Nagrodę im. Mariana Redwana.
myspace.com/jabtscha

CEZARY ODOLAK
Laureat FAMY 2008. Na poparcie swoich uprawnień literackich stwierdza: „5 lat praktyki w pisaniu poezji i prozy, 49 razy ja, jako autor (lub któryś z moich tekstów), zostałem dodany do listy ulubionych przez zarejestrowanych internautów strony cephei.net.pl, gdzie publikuję większość swoich tekstów, te udane i te mniej.”

DOMINIKA ŁAPKA
Absolwentka filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Studiuje scenopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej w klasie Macieja Karpińskiego i Feliksa Falka. Pisze scenariusze, opowiadania i wiersze. Współpracowała z „Dziennikiem Polskim”, odbyła praktyki w „Apollo Film”, uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Fundację Rozwoju Kina przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Nie wszystkie prawa zastrzeżone...”, pracowała nad scenariuszem do etiudy studenckiej „Obiad” w reż. Marka Marlikowskiego (współautor scenariusza).

Na FAMIE 2009 Dominika Łapka otrzymała Nagrodę im. Mariana Redwana (ex aequo z Tomkiem Stokowskim), przyznawaną za najlepsze teksty literackie zaprezentowane podczas festiwalu, ufundowaną przez przyjaciół Patrona Nagrody, oraz nagrodę w wysokości 1 000 zł.

IRENEUSZ PIECZONKA
Pracownik socjalny, terapeuta, punk, squatters. Na FAMIE 2008 – jeden z pomysłodawców projektu „punk-lit”. Ma na swoim koncie mini-tomik zbliżony do o'haryzmu. Jego wiersze na serbski tłumaczyła Biserka Rajcić. Na FAMIE brał udział w realizacji happeningów Grupy Tektura oraz zrealizował cykl prezentacji literacko-plastycznych, jako Marszałek Berlin – „Naczelny Bezczelnik [FAMY], urodził się na terenie Oflagu, w pierwszych dniach FAMY 2008. Organizm zupełnie niepodległy, choć bez FAMY najprawdopodobniej nigdy by nie powstał. Marszałek narodził się z niechęci do bezruchu w gronie ludzi uchodzących generalnie za osoby wykształcone, wrażliwe, czułe, a przede wszystkim myślące. Jego orężem jest słowo pisane i niepoprawna wiara w człowieka, jako jednostkę kreatywną, która „przyciśnięta do muru” – zacznie nareszcie myśleć. Marszałek BE. każdy swoim ruchem pozdrawia ludzi, którzy nie psują się jak ryby: od głowy.”

Na FAMIE 2008 otrzymał Nagrodę im. Mariana Redwana (ex aequo z Robertem Rybickim), przyznawaną za najlepsze teksty literackie zaprezentowane podczas festiwalu, ufundowaną przez przyjaciół Patrona Nagrody, oraz nagrodę w wysokości 1 000 zł.

JACEK BAŁA
Student Wydziału Lalkarskiego i Wydziału Reżyserii PWST we Wrocławiu. Jest reżyserem m.in. spektaklu „Esc – escape from freedom – misterium” własnego autorstwa, za który otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Tczew 2007. Jacek jest ponadto autorem tomiku poetyckiego „Połykanie Brzegów” i laureatem wielu konkursów literackich. Publikował m.in. w „Odrze”, „Borusii” „Undergroundzie” oraz „Portrecie”. Pisze scenariusze i muzykę do realizowanych spektakli. Na FAMIE 2009 poza prezentacją swoich tekstów w biuletynie literackim, zrealizował dwa spektakle: „Poszedłem w Tango, zaraz wracam” oraz „K(!)”.

JOANNA BĄK
Swój dorobek poetycki prezentowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Almanachach Krakowskiej Nocy Poetów” (2007, 2008), „Karnawale Poetyckim” (2008,2009), „Akancie” (2007, 2009). Wydała również zbiór wierszy „pomiędzy”. Zajmuje się fotografią, dziennikarstwem, realizacją filmów. Realizuje filmy autorskie i projekty, łączące fotografię, film i poezję. Prowadzi spotkania z młodzieżą małych szkół i placówek oświatowych, by uwrażliwić uczniów na słowo poetyckie i obraz. Brała udział w organizacji Festiwalu Byczo o Poety (2008) oraz przygotowała filmy reklamujące to wydarzenie. Brała udział w pracach sekcji literackiej i fotograficznej oraz zaprezentowała autorski projekt „W podcieniach klatek”.
www.joannabak.pl

Podczas Festiwalu FAMA 2009 w Świnoujściu otrzymała Tytuł Honorowego Laureata.

ŁUKASZ MAŃCZYK
Absolwent prawa UJ. Jego książka poetycka „służebność światła” została uhonorowana nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut roku 2004. Tłumaczony na serbski przez Biserkę Rajcic. Publikacje – m.in. „Więź”, „Ha!art”, „Pogranicza”, „Tygiel Kultury”, „Pismo” - organ serbskiego PEN Clubu. W tym roku zrealizował autorski projekt muzyczno-literacki „Plecami do morza”. Laureat Nagrody im. Mariana Redwana FAMA 2007.

TOMEK STOKOWSKI
Student anglistyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Poeta, fotograf, dziennikarz muzyczny internetowego Radia Bez Kitu. Jest autorem słuchowiska „Zegar”, zrealizowanego przez Radio Kraków w roku 2005 oraz scenariusza spektaklu „Szach-Mat”. Scenariusz spektaklu został następnie przetłumaczony na język radia, w wyniku czego powstało słuchowisko, uhonorowane na festiwalu „Dwa Teatry 2004” następującymi wyróżnieniami: Krzysztof Globisz – najlepsza rola męska; Romana Bobrowska – reżyseria; Radio Kraków – honorowa nagroda dla producenta. Publikował m.in. w „ITD”, magazynie „Blutuf”, miesięczniku „Lamella”.

Na FAMIE 2008, za prezentowane teksty literackie, zdobył Tytuł Laureata Festiwalu, a na FAMIE 2009 Nagrodę im. Mariana Redwana (ex aequo z Dominiką Łapką), przyznawaną za najlepsze teksty literackie zaprezentowane podczas festiwalu, ufundowaną przez przyjaciół Patrona Nagrody, oraz nagrodę w wysokości 1 000 zł.

ROBERT RYBICKI
Poeta, polonista, happener. Były redaktor pisma artystycznego "Plama" w Rybniku i polskiego tygodnika "Nowy Czas" w Londynie, obecnie redaktor "re:presji" w Katowicach. Przez wiele lat animował życie literackie w Rybniku, a w Warszawie, gdzie teraz mieszka, zrobił najkrótszy wieczór poetycki w historii tego miasta, który trwał 8 sekund i odbył się 11.09.09. Autor dwóch tomów poetyckich wydanych przez Instytut Mikołowski: „Epifanie i katatonie” (2003) i „Motta robali” (2005) oraz książki „Stos gitar” opublikowanej przez Staromiejski Dom Kultury w Warszawie. Studiował prawo i polonistykę w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Na FAMIE 2008 otrzymał Nagrodę im. Mariana Redwana (ex aequo z Ireneuszem Pieczonką), przyznawaną za najlepsze teksty literackie zaprezentowane podczas festiwalu, ufundowaną przez przyjaciół Patrona Nagrody, oraz nagrodę w wysokości 1 000 zł.


Podczas FAMY wydawana była codzienna gazeta festiwalowa „5 Ściana”, realizowana przez studentów UMCS w Lublinie oraz uczestników sekcji fotograficznej. Ponadto – wzorem lat ubiegłych – odbył się cykl zajęć, poświęcony zagadnieniu reportażu radiowego. Jego efekty będą prezentowane na antenie Polskiego Radia Szczecin oraz Programu III Polskiego Radia.

OPIEKA REALIZACYJNA
Justyna Czarnota – Redaktor Naczelna Gazety „5 Ściana”
Katarzyna Wolnik-Sayna – Dziennikarka działu publicystyki i reportażu Polskiego Radia.


Celem projektu było profesjonalne przygotowanie osób, które zamierzają rozwijać swoje umiejętności w zakresie realizacji prezentacji artystycznych: działalności impresaryjnej i producenckiej. Uczestnicy sekcji brali udział w cyklu zajęć teoretycznych, na których były omawiane najważniejsze aspekty realizacji i produkcji imprez masowych oraz wydarzeń kulturalnych, takie jak: opracowanie harmonogramu działań i planu promocji, przygotowanie ofert sponsorskich czy zaplanowanie i przeprowadzenie wszystkich działań związanych z realizacją wydarzeń (organizacja i produkcja poszczególnych imprez w zakresie merytorycznym i technicznym). Ponadto – każdy uczestnik sekcji został przydzielony do opieki nad wybranymi projektami FAMY, takimi jak: koncerty, pokazy filmów, happeningi i spektakle teatralne (plener, Muszla Koncertowa, Klub Festiwalowy, Miejski Dom Kultury, Amfiteatr). Podczas tych działań zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych: przeprowadzenia prób, organizacji zaplecza technicznego, koordynacji wszystkich aspektów merytoryczno-technicznych poszczególnych prezentacji.

OPIEKA REALIZACYJNA
Zbigniew Dobrosz – właściciel Agencji Triada, wieloletni producent festiwalu FAMA, Producent Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą), oraz realizator wielu dużych eventów, takich jak turnieje tenisowe J&S CUP i Orange Warsaw Open.

UCZESTNICY
Do sekcji producenckiej zostali zakwalifikowani organizatorzy eliminacji regionalnych FAMY oraz wolontariusze, którzy zgłosili swoją chęć udziału w realizacji i produkcji wydarzeń festiwalowych: Dominika Biszczak, Kinga Czepanis, Dawid Drechny, Paulina Gościniak, Ewelina Jurasz, Agnieszka Kochaniak, Magda Kwiatkowska, Gosia Maciejewska, Jakub Sawicki, Justyna Sołtys, Michał Stępień, Mateusz Szatkowski, Magda Ślusarczyk, Martyna Woch, Kasia Zielina i Karolina Serocka, która na FAMIE 2009 otrzymała Nagrodę Organizatora, za pozytywny wkład w procesy organizacyjne festiwalu, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów, w wysokości 1 200 zł.


Konkurs ten stanowi jedną z form całego postępowania konkursowego FAMY. Jego przedmiotem są projekty, które wpisują się w interdyscyplinarną formułę festiwalu oraz twórczo ją wykorzystują, działania łączące artystów różnych dziedzin, inicjatywy ambitne, oryginalne oraz nowatorskie. Konkurs jest skierowany do młodych artystów, wykonawców, zespołów, grup – reprezentujących różnorodne rodzaje aktywności twórczej.

Nagrodę Trójząb Neptuna FAMY 2009, w wysokości 5 000 zł zdobyli autorzy i realizatorzy projektu „FAMATERIE”: studenci Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademii Teatralnej w Białymstoku, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

DZIEWICTWO
Realizacja: Teatr Narybek From Poland, Freeway Quartet (muzyka). Tytuł spektaklu zaczerpnięty jest z gombrowiczowskiego opowiadania. Ale tylko tytuł i sam temat jest wspólny. Scenariusz został napisany specjalnie dla Katarzyny Gorczycy. Tematem projektu jest aktualne podejście do dziewictwa: sprzedaż cnoty na aukcjach internetowych. Autorzy podejmują w spektaklu problem intymności i komercyjnego podejścia do tej sprawy. Scenariusz podejmuje również temat wolności i samostanowienia; chwilami przyprawiony jest czarnym humorem.

FAMATERIE
Realizacja: Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademia Teatralna w Białymstoku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, koordynacja: Ewa Mróz, Piotr Barłóg. Projekt parateatralny. Całość realizacji prowadziła do zachwiania granicy miedzy przestrzenią – postacią – obiektem. Ta relacja konstytuowała przestrzeń naładowaną energią, przestrzeń kurczącą się i rozprężającą, oraz ruch wymuszony i przypadkowy. W całość został wprowadzony widz. W działaniach skonfrontowane zostały dwie płaszczyzny: realna – trójwymiarowa i fizyczna – percypowana w związku z płaszczyzną. Podstawowym celem projektu było wywołanie w odbiorcy szeroko rozumianej jedności estetycznej. Ostatecznie, FAMATERIE w swojej różnorodności mogą przypominać organiczny twór, ulegający ciągłym przeobrażeniom. Pokaz finałowy projektu poprzedził cykl happeningów w przestrzeni miasta.

FAMA UDOMOWIONA
Realizacja: Grupa Patefon, koordynacja: Justyna Rochowiak. Podczas trwania festiwalu FAMA szukała swojego Domu. Chcąc poznać miejsce, w którym Festiwal zapuścił swoje korzenie, członkowie Grupy Patefon zapuścili się w głąb świnoujskiego osiedla. Przez szereg dni penetrowali granice otwartości na interakcję – mieszkańców Świnoujścia i swoje własne. Akcje happenersko-animacyjne i biuletyn „Kwadrat”, dystrybuowany wśród mieszkańców osiedla stanowiły preludium do finału projektu – stworzonego wspólnymi siłami famowiczów i mieszkańców – pikniku RETRO-FAMA. Przestrzeń między blokami rozbrzmiała muzyką, a na scenie zaprezentowali się uczestnicy FAMY oraz mieszkańcy osiedla.

Realizatorzy projektu zostali docenieni prze jury i uhonorowani Nagrodą im. Maxa Szoca FAMA 2009 w wysokości 1 500 zł, przyznawaną za najbardziej nieszablonową i kreatywną postawę festiwalu.

K. (!)
Realizacja: Teatr Od-dzielny im. Jacka Bały, Wind Mark Trio (muzyka). Historia pewnego incydentu do jakiego doszło „…nad pan polską rzeką W. , w pan polskim mieście K.”, podczas którego jeden Polak drugiemu Polakowi „…siłą założyć chciał K! ganiec”. Co było przyczyną zajścia, jaki miało przebieg, jaką rolę odegrały w nim polskie siły porządkowe, a przede wszystkim, jak się ta cała historia skończyła, o tym opowiadał spektakl „K. (!)” - pełen absurdu, gier słownych, utrzymany w zwariowanym rytmie, osobisty pamflet ojczyźniany autorstwa Jacka Bały.

Ł.A.P.C.Z.A.T., czyli Łapanie Artystyczne Pana Co Zobaczył Atrakcję Turystyczną
Koordynacja: Agnieszka Tyman, Dominika Łapka. Założeniem akcji było zaangażowanie jak największej ilości osób w działania, podążające według luźno naszkicowanego scenariusza. Działania, wywodzące się z gier miejskich i LARPów, objęły miejsca festiwalowych imprez oraz przestrzeń miasta, angażując przypadkowych odbiorców, a tym samym promując FAMĘ jako festiwal interaktywny w pełnym tego słowa znaczeniu. Pierwszy etap działań należał do literatów, którzy mieli za zadanie wymyślenie i opisanie postaci oraz zawiązanie akcji. Następnie, bohaterowie zostali przedstawieni uczestnikom festiwalu. Autor pomysłu na kontynuowanie fabuły był odpowiedzialny za jej realizację w wybrany przez siebie sposób (komiks, performance, fotografia, piosenka). Wszyscy twórcy zostali zachęcani do "zaatakowania" Świnoujścia oraz do wciągnięcia mieszkańców i turystów w grę, polegającą na próbie odgadnięcia zagadki.

TRANS – MANDALA
Koordynacja: Malwina Paszek. Koncert muzyki inspirowanej tradycją muzyczną różnych krajów oraz prelekcja i warsztaty perkusyjne dla dzieci. Koncert stanowi połączenie odmiennych brzmień instrumentów i głosów. Założeniem wykonawców jest uzyskanie harmonii wynikającej z kontrastu przeciwieństw, jak i brzmień zespalających się w jedną całość muzyczną. Ideą jest mandala. Na cykl warsztatów przeznaczonych dla dzieci składają się następujące elementy: „lekcje” opowiadające o instrumentach perkusyjnych, budowanie instrumentów, a także improwizacje: aktywne poznawanie instrumentów i tworzenie utworów dopasowanych do składu wykonawczego i możliwości muzykujących dzieci. Natomiast multimedialna prelekcja otwarta będzie dla wszystkich zainteresowanych i obejmie: historię i budowę liry korbowej, przykłady w sztuce, prezentację muzyki na lirę, zarówno klasycznej jak i folkowej.


FaMa - międzynarodowy kampus artystyczny