Organizatorzy festiwalu 39. FAMA. Międzynarodowy Kampus Artystyczny składają gorące podziękowania dla Studia Nagrań SPLENDOR I SŁAWA z Poznania za ufundowanie sesji nagraniowych dla Laureata Nagrody im. Andrzeja Jakóbca dla najzdolniejszego twórcy jazzowego festiwalu


39. FAMA dobiegła końca! 409 uczestników pracowało nad festiwalowymi projektami. Trójząb Neptuna, nagrodę za najciekawsze interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne zrealizowane podczas trwania Festiwalu, otrzymał projekt FAMATERIE. Nagroda Tryton, za najlepszą kreację zbiorową Festiwalu trafiła do Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ za prezentację „LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić” oraz do Teatru Krzyk, który na Famę przyjechał ze spektaklem “NORD STREAM”. Nagrodą im. Maxa Szoca - za nieszablonową oraz kreatywną postawę artystyczną - nagrodzono Grupę Patefon, realizującą w Świnoujściu projekt FAMA UDOMOWIONA. Dominika Łapka i Tomasz Stokowski wrócili do domu z Nagrodą im. Mariana Redwana – przyznawaną za poziom prezentowanych tekstów i całokształt prac związanych z literaturą. Za najzdolniejszych muzyków jazzowych tegorocznej FAMY uznano Freeway Quartet i zespól Fusionator (Nagroda im. Andrzeja Jakóbca). Jury Festiwalu przyznało 9 wyróżnień dla Famowiczów, którzy wychodzili przed artystyczne szeregi. Jak co roku swoją nagrodę przyznali również Organizatorzy. Jedną z najbardziej zapracowanych osób przez ostatnie dwa tygodnie była Karolina Serocka, która czuwała nad organizacją koncertów i prezentacji festiwalowych.

Łącznie na tegorocznym Festiwalu odbyło się 113 projektów artystycznych i towarzyszących. Tegoroczna FAMA miała swoje filmowe oblicze. W ramach „Konfrontacji filmowych” w Świnoujściu pokazano filmy nagrodzone na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film 2009”, krótkie metraże z Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą oraz szorty uczestników Festiwalu FAMA (Polska, Czechy, Węgry). Swoje filmy do Świnoujścia przywiózł również gość specjalny Festiwalu, kabareciarz Władysław Sikora. Razem z kabaretem ADIN pokazał, że można robić kabaret bez głupich min. Władzę oddano w ręce młodych. Irek Popiel przygotowywał młodych kabareciarzy do „Premiery w pięć dni” - finału warsztatu Kabaretowego.

Absurdów szukali tez uczestnicy warsztatu fotograficznego. Tajemnice lustrzanki i cyfry odsłaniał przed nimi Tomek Sikora. Fotograficzna FAME można było oglądać również w Wieży Widokowej, która stała się przestrzenią ekspozycji projektu fotograficznego „O podniesieniu rzeczy zdegradowanej” (Marcin Sudziński i Paweł Laufer). Twarzom FAMY już od kilku lat przygląda się Tomek Stokowski. Efekt jego fotograficznych obserwacji można było oglądać w Hali Basenu Północnego na wystawie „Subiektywnie w obiektywie”.

Najmłodszych zaczarowały działania w ramach FAMY DZIECIOM. Warsztaty muzyczne dla maluchów prowadzili muzycy z TRANS–MANDALI. Piosenki z najsłynniejszych polskich bajek przypomnieli uczestnicy warsztatu wokalnego. Za happeningowe szaleństwa odpowiadała Grupa TEKTURA. Warsztat teatralny – prowadzili aktorzy z Teatru Novogo Fronta (Czechy).

Na jaką nutę grała tegoroczna FAMA, pokazały wieczorne koncerty w Muszli i Centrali. Jazzowe oblicze Festiwalu to zasługa Włodka Pawlika i Ryszarda Borowskiego. Tym razem warsztaty opierały się nie na big-bandzie, a na zespołach. Przewodnim motywem była legendarna płyta Milesa Davisa „Kind of Blue” i kompozycje Krzysztofa Komedy. Muzyczną ucztę Famowiczom zafundował zespól Laboratorium. Przez całe lata 70. grupa była aktywna na FAMIE, na Festiwalu powstał jeden z ich największych przebojów: Pokój 210.

Finałowy koncert „Czarno to widzę” absurdem, ironią i groteską przepędził czarne chmury jakie od kilku lat wisiały nad Festiwalem. Czas na przygotowania do jubileuszowej 40 FAMY!

Na koniec chcielibyśmy złożyć na ręce Prezydenta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicza serdecznie podziękowania dla Władz Miasta i pracowników miejskich instytucji za pomoc w działaniach logistycznych i organizacyjnych.

30.08.2009


Świnoujście, 28 sierpnia 2009

Jury festiwalu 39. FAMA. Międzynarodowy Kampus Artystyczny w składzie: Janusz Grzywacz, Krzysztof Haich, Adam Klocek, Roman Kołodziej, Katarzyna Wolnik – Sayna, Karol Wilkoszewski, Alicja Sawicka – postanowiło przyznać następujące Nagrody i Wyróżnienia:

Tytuły HONOROWEGO LAUREATA festiwalu – za wyjątkową maestrię i zauważalnie wysoki poziom swoich prezentacji – otrzymują:
w kategorii muzyka: zespoły So Cool Band, Disparates, Starguardmuffin, Południca,
w kategorii jazz: zespół Nail Quartet,
w kategorii kabaret: kabaret Szarpanina,
w kategorii fotografia: Joanna Bąk,
w kategorii plastyka: Piotr Depta,
w kategorii performance: Kinga Boruń.

Nagrodę Organizatora za pozytywny wkład w procesy organizacyjne festiwalu, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów, w wysokości 1 200 zł, otrzymuje: Karolina Serocka.

Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca dla najzdolniejszego twórcy jazzowego festiwalu otrzymują ex aequo:
wraz z nagrodą w wysokości 1 500 zł: zespół Fusionator,
wraz z nagrodą w postaci dwóch dni w studiu nagrań „Splendor i Sława” w Poznaniu: zespół Freeway Quartet.

Nagrodę im. Mariana Redwana za najlepsze teksty literackie zaprezentowane podczas festiwalu,
ufundowaną przez przyjaciół Patrona Nagrody, oraz równorzędne nagrody w wysokości 1 000 zł,
otrzymują ex aequo: Tomek Stokowski i Dominika Łapka.

Nagrodę im. Maxa Szoca za najbardziej nieszablonową i kreatywną postawę festiwalu, wraz z nagrodą w wysokości 1 500zł, otrzymują: realizatorzy cyklu „FAMA UDOMOWIONA” - Grupa Patefon w składzie: Justyna Rochowiak, Anna Niezgoda, Emilia Glista, Joanna Grochot, Agata Kramarz.

Nagrodę TRYTON za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Urząd Miasta w Świnoujściu, oraz równorzędne nagrody w wysokości 3 000 zł otrzymują ex aequo:
Teatr Krzyk – za spektakl „Nord Strem”,
Grupa Artystyczna Teraz Poliż – za spektakl „Liminalna. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić”.

Nagrodę TRÓJZĄB NEPTUNA w wysokości 5 000 zł, za najlepsze wydarzenie artystyczne festiwalu, zrealizowane podczas jego trwania, otrzymują autorzy i realizatorzy projektu „FAMATERIE”.


PODZIĘKOWANIA

Organizatorzy chcą złożyć swoje gorące podziękowania następującym osobom, których entuzjazm i zaangażowanie miały istotny wpływ na satysfakcjonującą realizację festiwalu:

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Profesor Wojciech Müller i Prorektor Politechniki Radomskiej, Profesor Zbigniew Łukasik – ze wsparcie udzielone podczas przygotowania i realizacji festiwalu;

Darek Ryżczak i Piotr Nadolski oraz całej załodze – za organizację klubu festiwalowego „Centrala”;

Joanna Woźniak, Michał Gacek, Darek Oleksyk, Tadeusz Sura, Michał Szenkin – za niezawodną i skuteczną pomoc;

Tomasz Woźniak i Andrzej Pawełczyk – za wsparcie logistyczne i organizacyjne;

Ksiądz Zbigniew Rzeszótko, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza w Świnoujściu – za postawę ekumeniczną i pomoc w organizacji koncertu Gospel Voice.

Juliusz Sowa i firma Koros – za pomoc w realizacji spektaklu „Nord Strem”;

Justyna Czyżyk – za pomoc w realizacji wystawy „O podniesieniu rzeczy zdegradowanej”;

weterynarz Jan Tokarski – za uratowanie kota;

Aneta Mistelska, Przemek Cioch, Agnieszka Tyman – za realizację cyklu Fama Cafe;

redakcja gazety festiwalowej „5 Ściana” - za codzienność;

studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku – za wykonie scenografii do Koncertu Finałowego

grupa Brygada – za wykonie kostiumów do Koncertu Finałowego oraz za plastyczną famo -pomoc podczas trwania festiwalu

Zbyszek „Poldek” Dobrosz oraz „prze-wspaniali” uczestnicy sekcji producenckiej festiwalu w składzie: Dominika Biszczak, Kinga Czepanis, Gosia Maciejewska, Magda Ślusarczyk, Martyna Woch, Dawid Drechny, Mateusz Szatkowski – za niezawodność i skuteczność.

29.08.2009


Zapraszamy Was do działu PROGRAM, w którym znajdziecie aktualną listę prezentacji artystycznych i towarzyszących.

To ponad 100 wydarzeń!

Biorąc pod uwagę tradycyjną nad-aktywność uczestników festiwalu, jesteśmy pewni, że ta liczba będzie rosła wraz z każdym dniem FAMY.

Zaczynamy już w weekend – w ramach FAMY SPORT, w dniach 15-16 sierpnia odbędzie się Turniej o Puchar Polski w Piłce Ręcznej Plażowej Kobiet i Mężczyzn.

Ze swojej strony chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do „wcielenia ducha FAMY w rzeczywistość”:

opiekunowie artystyczni i koordynatorzy poszczególnych sekcji:
Prof. Wojciech Müller, Prof. Zbigniew Łukasik, Włodek Pawlik, Ryszard Borowski, Anna Serafińska, Janusz Grzywacz, Tomek Sikora, Władysław Sikora, Jarosław Koziara, Romuald Kołodziej, Katarzyna Wolnik-Sayna, Krzysztof Bielecki, Bogdan Bogiel, Krzysztof Haich, Ania Karamon, Ola Nowak, Tomasz Robaczewski, Ireneusz Popiel, Jerzy Jan Połoński, Szymon Pietrasiewicz;

Sylwia Kołowiecka – guest manager,
Agata Dębicka – autorka oprawy graficznej festiwalu,
Przemek Cioch – webmaster,

organizatorzy Eliminacji Regionalnych Festiwalu (w ilości niepoliczalnej),

Wojciech 'Baca' Hawryszuk – szczeciński fundament i dobry duch FAMY

oraz nasi ludzie w Świnoujściu:
Darek Ryżczak, Tadeusz Sura, Tomasz Woźniak, Joanna Woźniak, Andrzej Pawełczyk, Andrzej Ryfczyński, Wojciech Kobyliński.

Warto również wspomnieć o instytucjach, które wsparły finansowo nasze przedsięwzięcie:
Władze Miasta Świnoujścia,
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (już po raz trzeci!),
Polski Instytut Sztuki Filmowej,
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy,
Visegrad Fund.

Dziękujemy za zaufanie i wiarę w artystów młodego pokolenia!

Gdyby nie powyższe jednostki, festiwal Fama – będący wydarzeniem niekomercyjnym – musiałby ulec zapomnieniu. A warto zaznaczyć, że nie odbywał się on tylko na przełomie lat 70. i 80., w wyniku zakazu władz.

Na koniec, z przykrością informujemy, że festiwalu FAMA nie zdecydowało się dofinansować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

12.08.2009


Szanowni Państwo!
W załączeniu przesyłamy z prośbą o zamieszczenie na Państwa łamach Apelu w obronie Programu II Polskiego Radia z pełną listą podpisów inicjalnych.
Apel z prośbą o jak najszersze poparcie i podpisywanie zamieszczony został na stronie internetowej: www.dwojka-popieram.org.pl

Z wyrazami szacunku,


Jerzy Kornowicz
prezes Związku Kompozytorów Polskich

Adam Pomorski
wiceprezes Polskiego PEN Clubu

Sergiusz Sterna-Wachowiak
prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

25.07.2009List przewodni.doc


Polskie Radio Prgram_II_POPARCIE-APEL-6.doc

Zapraszamy do zapoznania się z listą uczestników 39.FAMY (poniżej plik: FAMA09_uczestnicy). Zawiera ona spis osób zakwalifikowanych do udziału w festiwalu, jak również spis osób 'rezerwowych', z którymi będziemy kontaktować się telefonicznie w najbliższym tygodniu, jeżeli okaże się, że program pozwala nam zaprosić kilka / kilkanaście dodatkowych osób.

Jednocześnie – zaproszone osoby zachęcamy do zapoznania sie z Regulaminem Festiwalu oraz prosimy o przesłanie formularza potwierdzającego Wasz udział w Famie (adres: fama.festiwal@gmail.com). Osoby niepełnoletnie prosimy o zabranie ze sobą do Świnoujścia pisma, zawierającego zgodę Rodziców lub Opiekunów na Wasz udział w festiwalu.

Warunki oraz daty prezentacji są konsultowane indywidualnie z każdym uczestnikiem / grupą.

15.07.2009FAMA09_uczestnicy.pdf


Regulamin FAMA 2009.pdf


Formularz Potwierdzenia Uczestnictwa FAMA 2009.doc


Zgoda Rodzicow FAMA 2009.docby agde
sł. i muz. Maciej Pietrzyk
wyk. Maciej Pietrzyk i Sami Swoi

13.07.2009


Przedmiotem konkursu są projekty interdyscyplinarne, realizowane podczas trwania festiwalu.

Warunki realizacji oraz dokładny budżet poszczególnych projektów zostaną ustalone bezpośrednio z poszczególnymi autorami.

Ponadto, należy podkreślić, że zgodnie z ideą konkursu do przedstawionych poniżej działań zostaną zaangażowani także inni – poza głównymi realizatorami – uczestnicy FAMY

Mamy przyjemność poinformować, że do realizacji podczas FAMY zostały przyjęte następujące projekty:

DZIEWICTWO
Realizacja: Teatr Narybek From Poland

Tytuł spektaklu zaczerpnięty jest z gombrowiczowskiego opowiadania. Ale tylko tytuł i sam temat jest wspólny. Scenariusz został napisany specjalnie dla Katarzyny Gorczycy. Tematem projektu jest aktualne podejście do dziewictwa: sprzedaż cnoty na aukcjach internetowych. Autorzy podejmują w spektaklu problem intymności i komercyjnego podejścia do tej sprawy. Scenariusz podejmuje również temat wolności i samostanowienia; chwilami przyprawiony jest czarnym humorem.

FAMATERIE
Realizacja: Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
Koordynacja: Ewa Mróz, Piotr Barłóg

Projekt parateatralny, realizowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademii Teatralnej w Białymstoku i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Całość realizacji ma prowadzić do zachwiania granicy miedzy przestrzenią – postacią – obiektem. Ta relacja ukonstytuuje przestrzeń naładowaną energią, przestrzeń kurczącą się i rozprężającą, oraz ruch wymuszony i przypadkowy. W całość zostanie wprowadzony widz. W działaniach skonfrontowane zostaną dwie płaszczyzny: realna – trójwymiarowa i fizyczna – percypowana w związku z płaszczyzną. Podstawowym celem projektu jest wywołanie w odbiorcy szeroko rozumianej jedności estetycznej. Ostatecznie, FAMATERIE w swojej różnorodności mogą przypominać organiczny twór, ulegający ciągłym przeobrażeniom.

FAMA UDOMOWIONA
Realizacja: Grupa Patefon
Koordynacja: Justyna Rochowiak

FAMA szuka Domu. Chcąc poznać miejsce, w którym Festiwal zapuścił swoje korzenie, członkowie Grupy Patefon zapuszczają się w głąb wybranego świnoujskiego osiedla. Przez szereg dni będą penetrować granice otwartości na interakcję – mieszkańców Świnoujścia i swoje własne. Akcje happenersko-animacyjne to tylko preludium do finału projektu – stworzonego wspólnymi siłami famowiczów i mieszkańców osiedla pikniku RETRO-FAMA. Przestrzeń między blokami rozbrzmi muzyką, a sceniczne konfrontacje osobowości zainicjują debatę (w sensie artystycznym i dosłownym) nad ideą Festiwalu oraz Świnoujściem, które od ponad 40 lat jest Domem FAMY.

K. (!)
Realizacja: Teatr Od-dzielny im. Jacka Bały

Będzie to historia pewnego incydentu do jakiego doszło „…nad pan polską rzeką W., w pan polskim mieście K.”, podczas którego jeden Polak drugiemu Polakowi „…siłą założyć chciał K! ga- niec”. Co było przyczyną zajścia, jaki miało przebieg, jaką rolę odegrały w nim polskie siły porządkowe, a przede wszystkim, jak się ta cała historia skończyła, o tym opowiadać będzie „K. (!)” - pełen absurdu, gier słownych, utrzymany w zwariowanym rytmie, osobisty pamflet ojczyźniany autorstwa Jacka Bały. Jednym słowem Vivat Polonia!!!

Ł.A.P.C.Z.A.T., czyli Łapanie Artystyczne Pana Co Zobaczył Atrakcję Turystyczną
Koordynacja: Agnieszka Tyman, Dominika Łapka

Założeniem akcji jest zaangażowanie jak największej ilości osób w działania, podążające według luźno naszkicowanego scenariusza. Działania, wywodzące się z gier miejskich i LARPów, obejmą miejsca festiwalowych imprez oraz przestrzeń miasta, angażując przypadkowych odbiorców, a tym samym promując FAMĘ jako festiwal interaktywny w pełnym tego słowa znaczeniu. Autorki będą moderatorkami tworzonej przez wszystkich chętnych fabuły. Pierwszy etap działań należy do literatów, którzy będą mieli za zadanie wymyślenie i opisanie postaci oraz zawiązanie akcji. Następnie, bohaterowie zostaną przedstawieni uczestnikom festiwalu. Autor pomysłu na kontynuowanie fabuły będzie odpowiedzialny za jej realizację w wybrany przez siebie sposób (komiks, performance, fotografia, piosenka). Dowolność techniki stwarza szerokie pole do popisu dla każdego, kto będzie chciał wziąć udział w akcji. Wszyscy twórcy będą zachęcani do "zaatakowania" Świnoujścia oraz do wciągnięcia mieszkańców i turystów w grę, polegającą na próbie odgadnięcia zagadki. Dla zwycięzcy przewidziana jest niebanalna nagroda, która zostanie wręczona podczas Koncertu Finałowego. Wtedy też poznamy zakończenie opowieści i rozwiązanie wszelkich zagadek.

TRANS–MANDALA
Koordynacja: Malwina Paszek

Koncert muzyki inspirowanej tradycją muzyczną różnych krajów oraz wykłady i warsztaty perkusyjne dla dzieci. Koncert stanowi połączenie różnych brzmień instrumentów i głosów (także traktowanych jako instrumenty), wywodzących się często z zupełnie innych kulturowo zakątków świata. Założeniem wykonawców jest uzyskanie harmonii wynikającej z kontrastu przeciwieństw, jak i brzmień zespalających się w jedną całość muzyczną. Ideą jest mandala. Na cykl warsztatów przeznaczonych dla dzieci złożą się następujące elementy: „lekcje” opowiadające o instrumentach perkusyjnych z różnych krajów, budowanie instrumentów, a także improwizacje: aktywne poznawanie instrumentów i tworzenie utworów dopasowanych do składu wykonawczego i możliwości muzykujących dzieci. Natomiast multimedialne wykłady otwarte będą dla wszystkich zainteresowanych i obejmą: historię i budowę liry korbowej, przykłady w sztuce, prezentację muzyki na lirę, zarówno klasycznej jak i folkowej.

aktualizacja: 11.08.2009


Trwają już eliminacje regionalne FAMY. Jeżeli nie mogliście - lub nie możecie - wziąć w nich udziału, zachęcamy Was do przysyłania zgłoszeń bezpośrednio na nasz adres.

Jednocześnie - zapraszamy Was to udziału w konkursie o jedną z głównych nagród festiwalu: Trójząb Neptuna. Celem tego konkursu jest realizacja projektów interdyscyplinarnych.

Ty piszesz scenariusz / plan projektu, a my pomagamy Ci go zrealizować.

27.04.2009


Wkrótce rozpoczną się ELIMINACJE do tegorocznej edycji festiwalu FAMA. MIĘDZYNARODOWY KAMPUS ARTYSTYCZNY. Przeglądy Regionalne odbędą się w następujących ośrodkach: Białystok, Częstochowa, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Radom, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław.

Zapraszamy również do działu ZGŁOSZENIA, w którym można znaleźć informacje na temat innych form kwalifikacji do festiwalu FAMA.

FAMA jest wydarzeniem interdyscyplinarnym. Chcemy umożliwić Ci debiut oraz konfrontację z innymi artystami z Polski i z zagranicy. Przede wszystkim jednak, chcemy zaprosić Cię do Świnoujścia, żebyś na własnej skórze odczuł atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia.

02.03.2009


Rozpoczęliśmy przygotowanie do kolejnej edycji FAMY: interdyscyplinarnego festiwalu, otwartego na każdą formę twórczej działalności.

FAMA to prezentacja młodych artystów, realizacja projektów premierowych, cykl warsztatów artystycznych, prezentacje gwiazd, nagrody dla najlepszych uczestników festiwalu

FAMA to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i ponad 100 artystycznych prezentacji. FAMA to studencki underground, który przejmuje władzę nad Świnoujściem.

Na naszych scenach gościli Włodek Pawlik i Randy Brecker, Andrzej Smolik, Anna Serafińska, Kabaret Moralnego Niepokoju.

Na naszych scenach gościli również debiutanci, którzy obecnie rozpoczynają profesjonalną karierę.

Na FAMIE trudno znaleźć zblazowanego studenta w rozciągniętym swetrze. Uczestnikami festiwalu są twórcy błyskotliwi, bezkompromisowi i tacy, którzy serio myślą o swojej artystycznej przyszłości.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, Regulaminem Festiwalu oraz do przesyłania zgłoszeń.

21.12.2008


FaMa - międzynarodowy kampus artystyczny