|
|
|
|
|
| Twórcy zakwalifikowani do udziału w FAMIE zostaną zaproszeni do poszczególnych sekcji, w ramach których będą mogli doskonalić swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, prezentować swój autorski dorobek oraz wziąć udział w realizacji projektów premierowych.
Poniżej prezentujemy uaktualniony opis sekcji festiwalowych oraz najważniejszych projektów, które zostaną zrealizowane podczas FAMY.
| | JAZZ
Uczestnicy sekcji zaprezentują się podczas jam sessions w klubie festiwalowym oraz będą odbywali codzienne zajęcia, mające na celu doskonalenie ich umiejętności i przygotowanie następujących koncertów:
Planowane są następujące projekty:
Koncert „Kind of Blue” (Miles Davis) – w 2009 roku mija pięćdziesiąt lat od wydania tej płyty jazzowej, która jest uznawana za najwybitniejsze osiągnięcie jazzowe XX wieku. Każdy utwór z tej płyty zostanie wykonany przez inną grupę muzyków, tak by artyści mogli zaprezentować swój indywidualny styl.
Koncert "All that jazz" – finał warsztatu jazzowego z udziałem warsztatu wokalnego. Zespoły zaprezentują swój indywidualny program oraz przygotują wybrane kompozycje Krzysztofa Komedy, wybitnego polskiego kompozytora jazzowego i pianisty, którego 40. rocznica śmierci przypada w roku 2009.
Opieka artystyczna:
Włodek Pawlik – Pianista, kompozytor muzyki symfonicznej, filmowej, jazzowej, wokalnej i kameralnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Wykładał m.in. na: Western Michigan University i na International Jazz Conference '99 w Los Angeles.
Ryszard Borowski – Kompozytor, dyrygent, flecista i saksofonista. Pracował w Big Bandzie Polskiego Radia i Telewizji. Od kilku lat prowadzi Big Band na Wydziale Jazzu warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia ('Bednarska')
| | WOKALIŚCI
Cykl codziennych zajęć, poświęconych emisji głosu, zajęciom w chórkach, ćwiczeniom rytmicznym, pracy z sekcją, interpretacji piosenki. Podstawową metodą pracy będzie indywidualne podejście do każdego ucznia oraz dobór najlepszego dla niego materiału. Uczestnicy będą mogli zaprezentować się w indywidualnych prezentacjach oraz wziąć udział w koncertach, wieńczących pracę sekcji.
Opieka artystyczna:
Anna Serafińska – Wokalistka, mająca na swoim koncie trzy solowe płyty. Laureatka tytułu Nowej Nadziei Polskiego Jazzu (1999) i pierwszej nagrody prestiżowego Montreux Jazz Festiwal 2004.
Anna Karamon – Laureatka wielu festiwali, śpiewała w zespołach Sofa i Atomy, z którym brała udział w opolskich Debiutach, od kilku lat prowadzi groovove warsztaty wokalne.
Aleksandra Nowak – Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, solistka orkiestry Jose Torres & Salsa Tropical, współpracuje z zespołem Anna Serafińska Groove.
| | ZESPOŁY
Mocną stronę FAMY zawsze stanowiły koncerty młodych grup muzycznych, reprezentantów wszystkich gatunków tej dziedziny. Doświadczenie nauczyło nas, że zespoły przyjeżdżające do Świnoujścia awansują często do czołówki polskiej sceny muzycznej. Wszyscy uczestnicy warsztatów zaprezentują się publiczności na scenach klubowych i plenerowych.
Na FAMIE gościć będzie zespół Laboratorium. Wykorzystując fakt, że w skład zespołu wchodzą wybitni polscy instrumentaliści, producenci muzyczni i kompozytorzy (Grzywacz, Ścierański, Raduli, Grzyb) muzycy przeprowadzą cykl konsultacji repertuarowo – produkcyjnych dla zespołów muzycznych wszystkich gatunków. Będą to zarówno indywidualne konsultacje dla muzyków, jak i zespołowe zajęcia produkcyjne zmierzające do nadaniu repertuarowi możliwie najlepszego brzmienia, oraz zasugerowanie rozwiązań muzycznych, które ułatwią młodym muzykom funkcjonowanie w warunkach profesjonalnego rynku.
KONCERT ZESPOŁU LABORATORIUM
Prezentacja legendarnej polskiej grupy jazz–rockowej, prekursorów stylu fusion w Polsce i Europie. Zespół posiada charakterystyczne, oparte na mocnej sekcji rytmicznej, brzmienie uzupełniane przez gitarę, klawisze i wokalno–saksofonowe popisy Marka Stryszowskiego. Po 17 latach milczenia zespół wznowił działalność koncertową w 2007r., zyskując przychylne przyjęcia publiczności.
Przez całe lata 70. grupa była aktywna na FAMIE, tam powstał jeden z ich największych przebojów: Pokój 210 – nr pokoju w pensjonacie Wisus, w którym zespół mieszkał.
| | Koncerty muzyki poważnej. Prezentacje będą odbywać się wieczorem na plaży, stanowiąc w ten sposób alternatywę dla popularnych, masowych imprez, odbywających się z reguły w okresie wakacyjnym nad polskim morzem.
| | Teatry, uczestniczące w festiwalu, zaprezentują swoje autorskie spektakle. Planowane jest ponadto przeprowadzenie cyklu zajęć, zmierzających do realizacji projektu premierowego oraz codziennych etiud prezentowanych w przestrzeni miasta W zajęciach tych mieliby wziąć udział wszyscy uczestnicy sekcji, podzieleni na następujące grupy: dramaturgiczno – reżyserska, aktorska, scenograficzna, parateatralna, teoretyczno – krytyczna.
Cele sekcji: Zestawienie metod teatru dramaturgicznego oraz praktyk parateatralnych. Integracja artystów różnych dyscyplin. Teatralizacja miasta. Konfrontacja uczestników codziennie z innym tematem i inną przestrzenią, dialog z rzeczywistością, tzw. teatr publicystyczny.
Koordynacja projektu:
Szymon Pietrasiewicz – Członek lubelskiej grupy Tektura. Animator zjawisk kulturalno-społecznych, happener, komisarz Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”.
| | Uczestniczące w FAMIE kabarety , będą mogły zaprezentować się na scenach festiwalu oraz wziąć udział w realizacji projektu premierowego, kabaretonu „Premiera w pięć dni”.
Opieka artystyczna:
Władysław Sikora – Lider, autor tekstów i aktor kabaretu Potem. W latach 1990-1992 prowadził w zielonogórskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej międzywydziałowy fakultet kabaretowy. Wyreżyserował wiele filmów pod szyldem Wytwórni A'YoY, nagrywał też krótkie skecze radiowe w ramach Wytwórni Dźwięków "Trrrt". Wraz z Zenonem Laskowikiem stworzył poznańską scenę O.B.O.R.A., a od listopada 2007 tworzy kabaret Adin. www.sikora.art.pl
Koordynacja projektu:
Irek Popiel – Współzałożyciel kabaretu Zygzak, autor „Kabatonu”, programu kabaretowego emitowanego w radiu Kampus, autor - gospodarz cyklicznych wieczorów kabaretowych "Działo Kabaretowe", konserwator poczucia humoru.
WYSTĘP KABARETU ADIN
Skład: Julia Mikołajczak, Krzysztof Kiełpiński „Chomik”, Adam Pernal „Smutny”, Andrzej Piątek „Andy”, Władysław Sikora.
"Da się robić kabaret bez głupich min! Kolorowo, głupkowato i ze światełkami niech sobie robią kabaret w telewizji. ADIN używa minimum środków. Tak tez można. Trzeba tylko mieć wiarę, że tekst jest dobry a publiczność nie upośledzona. Te ambicje mogą zeżreć ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Hm... Kiedy patrzymy na otoczenie - im poważniej ktoś się stara tym śmieszniej mu wychodzi. W trakcie spektakli nasze ciała astralne łączą się z kosmosem i jeśli występ się nie udaje (na szczęście rzadko) to jest wina wyłącznie kosmosu. My i publiczność jesteśmy poza podejrzeniem. W kabarecie inspirujemy się postacią Kaszpirowskiego - najsłynniejszego uzdrowiciela z lat 80-tych, ale nasze spektakle nie mają właściwości leczniczych. Na razie nie doszło do żadnych uzdrowień. Nie wiemy czemu... Dla kariery nie zamierzamy się podkładać ani widzom ani telewizji. Więc bezczelnie stawiamy wymagania odwiedzającym tą stronę, żeby się włączyli w akcję rozpowszechniania informacji o kabarecie Adin. Bo my ani nie umiemy, ani nam się chce!" www.kabaretadin.pl
| | W roku 2009 przypada 30. rocznica śmierci Edwarda Stachury i Ryszarda Milczewskiego-Bruna. Celem sekcji ma być dyskusja nad miejscem poezji w doświadczeniach młodych pokoleń. Cały projekt nie jest nastawiony na wskrzeszania legend, ale na konfrontację współczesnej poezji z pokoleniem, które zainicjowało FAMĘ czterdzieści lat temu.
Na cykl złożą się następujące formy działań: warsztaty literackie (proza/poezja), slamy i happeningi poetyckie, koncerty zaproszonych zespołów, panel dyskusyjny, gazeta rozdawana na ulicach Świnoujścia i publikowana na stronie internetowej.
| | Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną wystawy i projekty, dokumentujące dorobek debiutantów z dziedziny sztuk plastycznych. W Świnoujściu mają zagościć m. in. studenci ASP z Poznania, Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku (Ukraina).
| | Cykl zajęć, zwieńczony prezentacją prac na terenie Świnoujścia: Galeria Bezdomna Galeria Bezdomna - Wernisaż prac, które powstały podczas zajęć. Specyfiką galerii jest brak wstępnych eliminacji. Swoje prace może pokazać każdy: profesjonalista i początkujący fotograf. W ramach sekcji planowana jest również prezentacja wystaw i projektów młodych fotografów, biorących udział w festiwalu.
Opieka artystyczna:
Tomek Sikora – wybitny fotograf, artysta, realizator kampanii społecznych i reklamowych dla firm z całego świata, wykładowca m. in. Europejskiej Akademii Fotografii, współzałożyciel Galerii Bezdomnej.
| | Cykl poświęcony realizacji reportażu/filmu dokumentalnego, prowadzony przez profesjonalistów, zakończony prezentacją zrealizowanych prac, adresowany do studentów szkół filmowych (polskich i zagranicznych): scenarzystów, reżyserów, operatorów, realizatorów dźwięku, producentów.
Zajęciom towarzyszyć będzie prezentacja filmów, dotychczas zrealizowanych przez uczestników warsztatów, jak również pokazy filmów debiutantów z festiwali filmowych.
Główne cele projektu: doskonalenie zawodowe debiutantów, konfrontacja studentów z różnych szkół filmowych (polskich i zagranicznych), prezentacja szerokiemu gronu odbiorców prac młodych twórców oraz rozbudzenie w nich zainteresowania „młodą” sztuką/kulturą.
Opieka realizacyjna:
Krzysztof Bielecki – Producent telewizyjny i filmowy: filmy dokumentalne z festiwalu „Młodzi i Film”, reportaże i koncerty z festiwali FAMA 1995-2008, TVP Szczecin.
Bogdan Bogiel – Dziennikarz, krytyk muzyczny (TVP, Polskie Radio, „Jazz Forum”), Dyrektor Programowy Hanza Jazz Festiwal 2005-2008, producent i redaktor filmów dokumentalnych z festiwalu „Młodzi i Film”, realizator i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz reportaży z planów filmowych m.in.: „Kariera Nikosia Dyzmy”, „To ja złodziej”, „Kochankowie Roku Tygrysa”, „U Pana Boga w ogródku”.
| | Zajęcia powiązane z warsztatami filmowo – telewizyjnymi, dzięki czemu stworzony zostanie blok działań, prezentowanych za pośrednictwem różnych form przekazu medialnego. Cykl praktycznych zajęć, poświęcony zagadnieniu reportażu radiowego. Jego efekty będą prezentowane na antenie Polskiego Radia Szczecin
Opieka realizacyjna:
Katarzyna Wolnik-Sayna – redakcja publicystyki i reportażu Polskiego Radia.
| | Wszystkie informacje dotyczące programu i przebiegu działań w Świnoujściu (teksty, fotografie, audio i video) będą publikowane w codziennej Gazecie Festiwalowej oraz na internetowej, polsko – angielskiej stronie FAMY.
| | Celem projektu jest profesjonalne przygotowanie osób, które zamierzają rozwijać swoje umiejętności w zakresie realizacji prezentacji artystycznych: działalności impresaryjnej i producenckiej. Każdy uczestnik sekcji zostanie przydzielony do opieki nad wybranym projektem FAMY. Jego zadaniem będzie koordynacja działań technicznych i organizacyjnych niezbędnych dla satysfakcjonującej realizacji idei twórców.
Opieka realizacyjna:
Zbigniew Dobrosz – właściciel Agencji Triada, wieloletni producent festiwalu FAMA, Producent Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą), oraz realizator wielu dużych eventów, takich jak turnieje tenisowe J&S CUP i Orange Warsaw Open.
| | FAMA DZIECIOM
Imprezy, mające na celu organizację czasu dzieci, przebywających w Świnoujściu:
Tworzenie napisu FAMA – impreza, podczas której rozdawane będą ulotki informujące o atrakcjach zaplanowanych dla najmłodszych uczestników. W trakcie promocji uczestnicy będą budować z piasku ogromny napis „FAMA”
Śpiewać, każdy może – impreza organizowana od wielu lat w Muszli Koncertowej w Świnoujściu, ciesząca się ogromną popularnością wśród najmłodszych.
Olimpiada obozów i kolonii – rozgrywki dla dzieci i młodzieży, spędzających wakacje w Świnoujściu.
Wyginam śmiało ciało – gimnastyka ciała i języka – impreza skierowana do najmłodszych uczestników Festiwalu FAMA. Zaplanowane są zarówno konkurencje sprawnościowe jak i łamigłówki językowe.
Rajd dla najmłodszych – impreza ma za zadanie znalezienie ukrytych wskazówek. Każdej grupie biorącej udział w zabawie (grupy 5-10 osobowe) przewodzić będzie jeden z organizatorów, który wraz z uczestnikami będzie poszukiwał skrzyni ze skarbami (która jest główną nagrodą zabawie).
Familiada dla najmłodszych – podczas imprezy uczestnicy podzieleni na grupy będą odgadywać bajkowe morały.
Pociągiem przez Świnoujście – impreza na promenadzie: kolorowanie wagonów narysowanych wcześniej przez organizatorów. Najciekawsze projekty zostaną nagrodzone.
FAMA SPORT
Rozgrywki sportowe, w których wezmą udział drużyny reprezentujące Władze Świnoujścia i Organizatora FAMY. Planowana jest również realizacja rozgrywek w piłce ręcznej plażowej.
TRZECI BRZEG
Reminiscencje Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą). Pokazy filmów polskich i światowych, obrazów, które pojawiły się w kinach w roku minionym, ale które były wprowadzane tylko na kilku kopiach albo – dziwnym trafem – przeszły bez śladu.
FAMA CAFE
Cykl animacji, zapoznających gości z programem i ofertą kulturalną FAMY. W ramach cyklu planowana jest ponadto organizacja spotkań z artystami festiwalu.
| |
|